Slávna parížska katedrála Notre-Dame, ktorú na jar roku 2019 ťažko poškodil rozsiahly požiar, by sa mohla odieť do progresívneho a multikultúrneho hávu. Aspoň také sú nové fantázie pri jej rekonštrukcii. Kritici nešetria ostrými slovami a nerozumejú, prečo objekt jednoducho nemôže dostať svoju predošlú podobu.

Požiarom zničenej francúzskej katedrále Notre-Dame hrozí, že bude premenená na „politicky korektný Disneyland“. Odvážne slová padajú od odporcov po tom, ako sa na svetlo sveta začali dostávať plány na jej obnovu, ktorými exkluzívne disponuje britský denník Telegraph.

O čo má ísť?

V rámci avizovaných zmien padli návrhy, aby napríklad spovednice, oltáre a klasické sochy boli nahradené nástennými maľbami v štýle moderného umenia a novými zvukovými a svetelnými efektmi na vytvorenie „emocionálnych priestorov“.

Notre-Dame má byť aj viac multi-kulti. Do projektov boli vraj zahrnuté aj tematické kaplnky na „náučnom chodníku“ s dôrazom aj na Afriku a Áziu. Multikultúrny naratív má takisto podčiarknuť premietanie citátov z Biblie na steny budovy v rôznych cudzích jazykoch, pričom nemá chýbať ani mandarínska čínština.

(viac…)
Najnovšie autorské články