Pápež František prijal na audiencii troch štátnikov, najmä však francúzskeho prezidenta. Vo Vatikáne sa odkladajú niektoré dôležité termíny. Pontifik na budúci týždeň cestuje na Cyprus a do Grécka a údajne odtiaľ opäť do Ríma privezie migrantov. Je tu ďalší prehľad vatikanistov.

Pápež František prijal v týchto dňoch na audiencii premiéra Albánska, Libanonu a po druhý raz prezidenta Francúzska Emmanuela Macrona. Je to len mesiac, čo sa pritom Macron s Františkom stretli. Vo Francúzsku sú na budúci rok voľby, katolíkov je síce málo, ale každý hlas sa počíta. Na predposlednej návšteve sa hovorilo aj o zneužívaní detí vo francúzskej cirkvi, čomu sme sa venovali v sérii článkov. Predseda vlády Jean Castex v októbri povedal, že „treba za každú cenu nájsť spôsoby a prostriedky, ako zladiť (spovedné tajomstvo) s trestným právom, právami obetí“.

Z toho trochu mrazí, čitateľ cíti ohrozenie náboženskej slobody, preto to vzápätí absolútne vylúčil hlavný pápežský penitenciár kardinál Mauro Piacenza vo veľkom rozhovore pre denník Štandard. V tejto súvislosti sa u pápeža očakávala návšteva Nezávislého výboru pre zneužívanie v cirkvi (CIASE), ktorý vypracoval správu o sexuálnom zneužívaní v krajine galského kohúta. Členovia CIASE mali prísť v decembri niekoľko dní po stretnutí Macron – Bergoglio, no z neznámych dôvodov sa návšteva odložila.

Macron a Bergoglio tentokrát hovorili o ochrane prírody v súvise so samitom COP26 v Glasgowe, o nadchádzajúcom predsedníctve Francúzska v Európskej únii a o jeho úlohe v iných regiónoch. Téma zneužívania vo vatikánskom komuniké nefiguruje.

Macronovu zastávku vo Vatikáne vnímajú komentátori ako gesto voči katolíkom pred budúcoročnými prezidentskými voľbami vo Francúzsku. Pozornejší čitateľ vycíti aj obavu, či nie je osobnosť pápeža trochu často využívaná (nielen) liberálnymi politikmi.

(viac…)
Najnovšie autorské články