Slovensko sa opäť dostalo do lockdownu, takže budeme tráviť viac času doma. Aby ste si spríjemnili tieto chvíle, pripravili sme pre vás výber filmov v televízii a na Netflixe. Pozrieť si môžete aj online festival bezdomoveckých divadiel Error.

PIATOK

Presne v sobotu si pripomenieme sté výročie narodenia Alexandera Dubčeka. Celý víkend bude preto na obrazovkách aj v novinách veľa Dubčeka, tón bude skôr patetický a hagiografický, ak si budete chcieť prečítať kritický článok, treba čítať Štandard, kde o Dubčekovi píše Jozef Hajko.

V televízii kritické programy nečakajte. Verejnoprávna televízia pripravila film Dubček – krátka jar, dlhá zima (režisér Laco Halama, 2018). Rozprávačom príbehu je sám Dubček, ktorý retrospektívne spomína na rozhodujúce udalosti v jeho živote, ale aj v dejinách. Dráma, v ktorej si Alexandra Dubčeka zahral Adrian Jastraban, sa začne o 22:20 na Jednotke.

Ak si chcete pozrieť zrejme najlepší film o Dubčekovi, kliknite si na archív Českej televízie – na časť Musíme se dohodnout zo seriálu České století. Dubček moc stratí, Husák ju získa, historické kulisy sedia, Dubček nie je zbytočne romantizovaný. Film nájdete tu.

V piatok na ČT art pôjde španielska dráma. Ide o film podľa knižnej predlohy, kde Julieta po smrti svojho manžela už nie je taká, aká bývala. Jej dcéra Antia ju vo svojich 18. rokoch opúšťa a Julieta ostáva sama. Od toho dňa začne matka svoju dcéru hľadať. Nedarí sa jej to dvanásť rokov. Až jedného dňa stretne Antiinu kamarátku, vtedy sa rozhodne vrátiť späť do domu v Madride, kde čaká na svoju dcéru. Počas čakania zatiaľ píše všetko, čím si prešla ona a jej rodina. Film Julieta režiséra Pedra Almodóvara je pripravený o 23:40.

(viac…)
Najnovšie autorské články