Priznajme si, že lockdownom len získavame čas. Nemocnice a zdravotnícki pracovníci si potrebujú vydýchnuť z prílišného náporu nových pacientov. Oprávnene. Máme však do budúcnosti v rukáve dostatočne účinné riešenia na cielené potlačenie pandémie?

Ak chceme naozaj cielene pomáhať ľuďom, treba si ujasniť komu a prečo. Namiesto hystérie z vysokých čísel infikovaných by sa mal štát adresne zamerať na zraniteľné skupiny osôb, ktoré pomoc skutočne potrebujú.

Kde nás najviac tlačí topánka?

Trochu štatistiky na úvod. Jedným z dôležitých indikátorov, okrem počtov ľudí v nemocniciach (podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského už prekročil kritickú hranicu) či na umelej pľúcnej ventilácii, je počet zomretých na následky infekcie COVID-19, ako aj s touto diagnózou.

Z údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že od začiatku pandémie na jar minulého roka do konca septembra 2021 zomrelo na Slovensku na covid (alebo s ním) takmer 15,4-tisíc ľudí. Z predbežne publikovaných dát k nim ešte možno priradiť približne štyristo obetí za október, novembrové čísla budú výrazne vyššie.

Dôležité je vedieť, aká je štruktúra zomretých na ochorenie COVID-19.

Viac ako štyri pätiny z nich malo vek vyšší ako 65 rokov. Na druhej strane vykonané PCR testy počas tretej vlny pandémie (Štandard rátal obdobie od 1. septembra do 23. novembra) odhaľujú, že ľudia nad 65 rokov tvorili len vyše desatiny zo všetkých infikovaných.

Len pre poriadok, infikované deti, teda najmä žiaci základných a stredných škôl od 5 do 19 rokov, predstavovali v tretej vlne 26 percent všetkých pozitívne testovaných, pričom ich podiel na covidových úmrtiach za celé obdobie je 0,05 percenta. Deti a mladí ľudia navyše mávajú oveľa častejšie ako staršia populácia bezpríznakový alebo len mierny priebeh tejto choroby.

(viac…)
Najnovšie autorské články