AKTUALIZOVANÉ Podľa informácie, ktorá posledné dni obletela časť Slovenska, na našom území v kauzálnej súvislosti s podaním proticovidovej vakcíny preukázateľne zomrelo 7 obyvateľov, pričom v susednom Česku až ohromných 122. Niečo tu na prvý pohľad nesedí, čo je to?

Obavy z vedľajších účinkov proticovidových vakcín patria na Slovensku medzi najčastejšie dôvody odmietania očkovania. Podľa prieskumu, ktorý si dala v auguste vypracovať koaličná SaS, ide po príliš rýchlom vývoji o dokonca druhú najčastejšiu príčinu skepsy. Uviedlo ju vyše 31 percent respondentov.

Táto vzorka ľudí zostala po poslednej nedeli vo svojom presvedčení zrejme ešte viac utvrdená. Minimálne tá časť z nej, ktorá si v čase obeda naladila diskusnú reláciu O 5 minút 12, ktorú vysiela verejnoprávna RTVS.

Dramaturgia totiž v druhej časti programu zverejnila tabuľku, ktorá reflektovala predovšetkým najzávažnejší nežiaduci účinok vakcinácie – smrť. Z konkrétneho porovnania Slovenska a Česka podľa strohej tabuľky vyplynulo, že u nás zomrelo v kauzálnej súvislosti s očkovaním 7 osôb, zatiaľ čo v Česku až 122.

Foto: RTVS

Krajčí netušil, čo má na to povedať

Hoci je Česká republika zhruba dvakrát ľudnatejšia ako Slovensko, stále ide o extrémny nepomer. Ten koniec koncov prekvapil aj poslanca a bývalého ministra Mareka Krajčího, ktorý diskutoval s poslancom Smeru Richardom Takáčom.

„Úprimne poviem, teraz to vidím prvýkrát a rozmýšľam nad tým... Keď máme len sedem úmrtí, to je znak toho, že ľudia veľmi úzkostlivo zvažujú, či sa majú dať zaočkovať, alebo čo, neviem...tých úmrtí je naozaj oveľa menej ako v Českej republike,“ sypal zo seba prekvapený politik.

Pripomeňme, že pokiaľ ide o spomenutých 7 skonov po vakcínach na Slovensku, pri štyroch prípadoch úrady súvis stanovili ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca).

Čím ale možno vysvetliť ten markantný rozdiel oproti Česku?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.