Prvá ženská hlava švédskej vlády podala po pár hodinách demisiu. Magdalena Anderssonová odstúpila zo svojej pozície po neúspechu návrhu koaličného rozpočtu. Počíta sa však s tým, že sa na pozíciu premiérky čoskoro vráti. Väčšina parlamentu chce zabrániť tomu, aby sa do vlády dostali pravicoví populisti.

Sociálna demokratka Magdalena Anderssonová sa stala prvou ženskou hlavou vlády Švédska. Na poste premiérky však vydržala menej ako 12 hodín. Krátko po svojom vymenovaní podala Anderssonová demisiu.

Dôvodom na takmer okamžitý odchod bol rozpad koalície. Tamojšia Zelená strana opustila vládny dvojblok, keď švédsky parlament odmietol koaličný návrh rozpočtu krajiny. Namiesto toho schválil rozpočet od opozičných strán.

Vo Švédsku je zvykom, že premiér krajiny odstúpi, ak koalíciu opustí partnerská strana. Presne to sa stalo aj tentokrát. Bývalá premiérka však očakáva, že sa čoskoro vráti na svoju pozíciu.

Pripravená vládnuť

„Som pripravená byť premiérkou v jednofarebnej, sociálnodemokratickej vláde,“ vyhlásila na tlačovej konferencii Anderssonová. Značná časť parlamentných strán jej totiž napriek nezhodám vyjadrila nejakú formu podpory, a tak je v hre menšinová vláda.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.