24. novembra, 19:59

Opäť povinné rúška pre žiakov. V interiéri a v doprave potrebujete od štvrtka respirátor, vonku odstup alebo rúško

Opäť povinné rúška pre žiakov. V interiéri a v doprave potrebujete od štvrtka respirátor, vonku odstup alebo rúškoIlustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Pre žiakov budú opäť povinné rúška. Po novom ich musia mať aj dospelí vonku, ak nedodržia odstup aspoň dva metre. V doprave a v interiéri je nutný respirátor prekrývajúci nos aj ústa.

Od štvrtka 25. novembra je opäť povinné mať prekryté horné dýchacie cesty aspoň rúškom pre žiakov základných škôl (ZŠ), špeciálnych základných škôl a žiakov prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá má v stredu vyjsť vo vestníku vlády SR. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Od štvrtka je v interiéroch, vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov, povinné prekrytie nosa aj úst respirátorom vo všetkých okresoch. „V exteriéri vo všetkých okresoch platí povinné prekrytie dýchacích ciest rúškom, respirátorom, šálom alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre,“ priblížila Račková. Prekryté horné dýchacie cesty treba mať aj na všetkých hromadných podujatiach, a to v interiéri aj exteriéri.

Z prekrytia horných dýchacích ciest platia aj výnimky, ktoré sú podrobne uvedené vo vyhláške. Striktnejší režim prekrytia horných dýchacích ciest či už v nižších ročníkoch škôl, alebo pri všeobecných pravidlách v interiéri a exteriéri je súčasťou balíka sprísnených opatrení, pričom tento balík má potenciál spomaliť komunitné šírenie ochorenia COVID-19 v rozličných sférach každodenného života.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.