Sociálni demokrati, liberálni demokrati a Zelení v Nemecku našli spoločnú reč. Uzavreli koaličnú dohodu, ktorá funkčne aj obsahovo ukončuje 16-ročnú éru Angely Merkelovej. Poznáme priority novej vlády aj adeptov na jednotlivých ministrov. Uhliu a plynu má odzvoniť ešte skôr, ako bolo plánované. Dohodu ešte musia schváliť snemy trojice strán.

Trojkoalícia, aká ešte v Nemecku nevládla, sa dohodla na programe. Prijala 170-stranovú koaličnú dohodu určujúcu priority budúcej vlády. „Semafor je hotový,“ vyhlásil v stredu na tlačovej konferencii budúci premiér Olaf Scholz zo Sociálno-demokratickej strany (SPD). K semaforu je vláda prirovnávaná pre farby strán: červená je SPD, Liberálno-demokratická strana (FDP) žltá a dopĺňajú ich Zelení.

"Chceme sa odvážiť dosiahnuť väčší pokrok," povedal Scholz. Avizoval tiež rozsiahly investičný program.

Po dvojmesačných rokovaniach to vyzerá na personálny kompromis. Líder FDP a ekonomický pravičiar Christian Lindner sa stane ministrom financií, proti čomu namietali Zelení. Tí získali dve silné ministerstvá. Robert Habeck má riadiť nové ministerstvo hospodárstva a klímy, Annalena Baerbocková má byť hlavou diplomacie.

Energetika a klíma

Veľká zmena čaká energetiku. Vláda chce ukončiť ťažbu uhlia ešte skôr, ako plánovala, a elektrinu z neho bude vyrábať maximálne do roku 2030, o osem rokov skôr, ako bolo doteraz plánované. Do roku 2040 má odzvoniť aj plynovým elektrárňam.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.