Anna Záborská píše o svojich zámeroch na poste splnomocnenca vlády pre slobodu vierovyznania a náboženského presvedčenia.

Sloboda, bezpečnosť a život sú stále v ohrození. Pred viac ako 30 rokmi mnohí hovorili, že demokracia či koncept ľudských práv definitívne zvíťazili. Nebola a nie je to pravda. Myslím, že my veriaci sme to vedeli už vtedy, keď niektorí s triumfálnym úsmevom oznamovali takzvaný koniec dejín. My vieme, že koniec dejín vyzerá inak. Už tu bolí mnohí „proroci“ a všetci sa zatiaľ mýlili. To, čo vieme, je, že musíme pracovať tak dobre, ako vieme, aby sa zo sveta stalo lepšie miesto pre život.

Svet je, žiaľ, stále nebezpečné miesto. Podľa mnohých štúdií sú to práve kresťania či veriaci vo všeobecnosti, ktorí sú najohrozenejšou a najprenasledovanejšou skupinou. Skupinou, ktorá má najviac obetí. Dokonca stupeň, intenzita či geografický rozsah prenasledovania rastie. Aj z našich vlastných krajín poznáme už nielen verbálne, ale aj fyzické útoky. Zatiaľ sa zameriavajú viac na budovy či iné objekty, ale vždy, keď uvažujem o tejto situácii, mám na pamäti slová jedného biskupa z Blízkeho východu, ktorého som pred rokmi stretla. Hovoril: „Najprv nás ignorovali, potom nás vysmievali, nakoniec vyháňali a zabíjali a to všetko sprevádzalo ohlušujúce ticho.“ Pred pár dňami mi opäť zvučali v hlave jeho slová o tichu. Dvaja poprední žurnalisti z najväčšieho mienkotvorného denníka na Slovensku sa na sociálnych sieťach zabávali na účet mladej umelkyne, ktorá sa previnila tým, že verejne prejavila svoju vieru. Na urážky sme si, žiaľ, zvykli. Západná spoločnosť neuveriteľne hrubne. To, na čo si však odmietam zvyknúť, je ticho. Ticho elít. V tomto prípade sa vďaka Bohu aspoň časť liberálnej elity ozvala. Časť. Samotný denník neaktivoval svoj etický kódex, po verejnom tlaku jeho šéfredaktorka vydala vyhlásenie, kde toho veľa nepovedala. Zjavne vec nepovažuje za problém. Jeden z tých novinárov sa ospravedlnil. Druhý to odmietol. V tomto prípade aspoň časť ľudí neostala ticho, ale ticho sa šíri. Ľudí ešte aktivuje otvorený hejt proti zjavne vo verejných kultúrnych a hodnotových sporoch nezainteresovaným mladým ľuďom.Už ich ale nechávajú chladnými nevyberané útoky proti náboženským predstaviteľom či verejne činným osobám hlásiacim sa k náboženstvu a jeho hodnotám. Toto vnímam ako obrovský problém, a to aj u nás na Západe.

Chcem tu hovoriť o tom, ako o tom systémovo premýšľame na Slovensku, čo s tým plánujeme robiť, z čoho vyviera naše presvedčenie, aké princípy práce chceme aplikovať.

Téma prenasledovania kresťanov či celkovo veriacich je na Slovensku výraznejšie diskutovaná už niekoľko rokov. Výrazom tohto bola aj deklarácia Národnej rady Slovenskej republiky k ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete z 10. septembra 2019, ktorá vyjadrila jasne postoj Slovenska k tejto problematike.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.