Poslanci Kresťanskej únie, ktorá je súčasťou klubu Igora Matoviča, zásadne nesúhlasia so zákazom účasti veriacich na bohoslužbách.

Vláda Eduarda Hegera dnes rozhodla o zavedení dvojtýždňového zákazu vychádzania s výnimkami a 90-dňového núdzového stavu. Lockdown nie je úplný, školy zostávajú otvorené, do práce možno chodiť v OTP režime, zavádza sa ale zákaz vychádzania s výnimkou nočných hodín od 1. do 5. hodiny v noci. Tvrdé opatrenia sa týkajú aj cirkví. Zatiaľ čo školy zostanú otvorené, bohoslužby budú čeliť tvrdej regulácii. Zakazuje sa verejné slúženie bohoslužieb, možné je len individuálna pastorácia.

V praxi to teda bude znamenať, že veriaci budú môcť ísť len na spoveď, prípadne na individuálne prijímanie. V čase od 5 do 20. hodiny bude povolená cesta na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cesta späť.  Plus cestu za účelom individuálnej návštevy kostola. Všetko ostatné sa presunie na internet a online vysielanie.

Na situáciu reagujú na sociálnych sieťach niektorí kňazi aj politici.

"Rozumieme vážnosti situácie, ale toto rozhodnutie vlády je jedno z najreštriktívnejších v Európe. V susednom Rakúsku, kde je rovnako schválený lockdown, je možné konať bohoslužby aspoň v obmedzenej miere a takto sme to navrhovali aj členom vlády. Mrzí nás, že naše pripomienky neboli akceptované," povedal v reakcii po dnešnom rozhodnutí vlády poslanec Richard Vašečka z Kresťanskej únie a klubu OĽaNO.

Pripomeňme, že v hre bolo aj zatvorenie škôl, navrhovalo to konzílium odborníkov, ale potom ako minister školstva Gröhling pohrozil demisiou, školy zostávajú otvorené. Argumentom bolo aj to, že v školách nedochádza k nadmernému riziku ochorenia, školy zároveň dokážu promptne reagovať na výskyt pozitívneho žiaka v triede.

Minister Gröhling dnes napísal:

Niečo podobné, ako upozornil Vašečka, sa týka aj cirkví a chrámov, kde existuje vysoká miera ohľaduplnosti aj kontrola účasti na bohoslužbách. Niektoré cirkvi majú tak nízku účasť v chrámoch, že automaticky spĺňajú aj obmedzenia s počtom osôb na plochu. Otázkou je, či sa mal na rokovaní vlády kto cirkví zastať v miere, ako to urobil minister školstva Gröhling.

Richard Vašečka: „Cirkvi rok a pol vyzývali k dodržiavaniu opatrení, vyzývali k očkovaniu a k zodpovednosti. Robia všetko preto, aby sa nielen v chrámoch, ale aj v celej spoločnosti minimalizoval prenos vírusu. Stále vzorne spolupracovali a vždy vyšli v ústrety prosbám zo strany štátu. Neochotu vlády garantovať uplatnenie náboženskej slobody v primeranej miere považujem za neférovú a nespravodlivú,“ povedal poslanec.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.