Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa s návrhom tvrdého lockdownu pravdepodobne nepresadil, SaS získala malé ústupky pre zaočkovaných. Koalícia sa blíži k dohode, o návrhu má rozhodnúť vláda. Navrhované obmedzenia by mali trvať dva týždne. Prezidentke sa to nepáči a žiada tvrdý lockdown.

Slovensko čaká sprísnenie doterajšieho covidového režimu, v nemocniciach leží 3 182 pacientov, čo je len 18 osôb pod hranicou, keď prestáva platiť COVID automat. Vláda rieši, ako znížiť záťaž nemocníc a obmedziť šírenie vírusu.

V poslednom týždni zaznelo viacero návrhov, od okamžitého lockdownu po povinné očkovanie. To druhé je zatiaľ mimo hry, rieši sa akútnejšia téma – lockdown. Ten podporoval najmä minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO), ale tiež minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

V pondelok večer o téme rokovala koaličná rada, v stredu by o nových obmedzeniach mala rozhodnúť vláda. Partneri sa dohodli, že výsledok oznámi premiér Heger po rokovaní vlády. Žiadne oficiálne vyjadrenia zatiaľ nie sú k dispozícii. Podľa kuloárnych správ by mali byť zatvorené reštaurácie a kaviarne (otvorenou otázkou je zatiaľ predaj cez okienko), zatvoriť sa majú viaceré služby, najmä kaderníctva, fitká a hotely, informuje o tom Denník N.

To rozhodujúce sa ale meniť nemá. Ďalej sa bude chodiť do práce aj do školy, vyžadovať sa ale bude väčšia kontrola OTP opatrení aj systematickejšie testovaní detí v školách. Kým budú otvorené školy a bude sa chodiť do práce, o lockdowne nemožno hovoriť.

Paradoxne, prísnejší režim sa má opäť týkať aj kostolov, čo je téma, ktorú začínajú kritizovať viacerí kňazi. Monsignor Ján Duda zo Spišskej diecézy vyzval kresťanov vo vláde a parlamente, aby to nepripustili:

(viac…)
Najnovšie autorské články