Štvordielny seriál daňovej revolúcie zavŕšil v pondelok podvečer minister financií Igor Matovič informáciou pre živnostníkov a autorov. Navrhuje zrušiť dosiaľ platné 60-percentné paušálne výdavky a namiesto nich mieni zaviesť pre tých, ktorí sa nechcú zaoberať účtovníctvom, paušálny odvod vo výške 29 percent. Ten by mal v jednom balíku zahŕňať všetky dane a odvody do poisťovní.

Pritom šéf rezortu financií Igor Matovič ešte v máji vyhlásil, že keď bude mať kvôli nepresadeniu reformy odísť z koalície, tak to urobí. V pondelok však už svoj názor zmenil. „Viem, že keď tú ponuku takto verejne dám, pre mnohých to bude motivácia, aby sabotovali reformu, takže radšej ju nebudem dávať,“ odpovedal na otázku Hospodárskych novín, čo urobí, ak sa nepodarí presvedčiť koaličných partnerov.

Reakcie predstaviteľov politických strán i ďalších subjektov na daňovú smršť na seba nenechali dlho čakať. Dôležité je najmä to, ako sa k tomuto daňovému balíku postaví SaS, od ktorej sa očakáva najväčší koaličný odpor. Do vládneho zoskupenia totiž vstupovala s tým, že sa s daňami hýbať nebude.

SaS sa vyjadrí až po stretnutí s Matovičom

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.