Tvárou v tvár pribúdajúcemu počtu hospitalizovaných čiahame po domácich aj zahraničných riešeniach epidémie.

Kolaps nemocníc môže nastať už čoskoro. V piatok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) uviedol, že horná hranica je 3 200 covidových pacientov. „Ak túto hranicu pokoríme, zastaví sa celá plánovaná operačná činnosť a budú sa robiť len urgentné operácie – napríklad úrazy alebo vážne onkologické prípady,“ priblížil minister.

V utorok dosiahol počet pacientov v nemocniciach číslo 3 182. Od hranice, keď zlyhá zdravotnícky systém, nás delí 18 pacientov. Číslo, ktoré s najväčšou pravdopodobnosťou pribudlo počas písania článku.

Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 258 osôb. Je to maximum, čo vieme poskytnúť. Na porovnanie, minulý rok sme vedeli ventilovať najviac 394 pacientov. Od začiatku roka však zo zdravotníctva odišlo viac než 1 300 zdravotných sestier a slovami predsedu lekárskych odborov Petra Visolajského aj „stovky skúsených lekárov“.

Nemocnice priznávajú, že sú na hrane. Ďalších pacientov vieme ventilovať len, ak obmedzíme výkony pre vážne necovidové stavy. To si vyžiada ďalšie úmrtia.

Medzičasom stúpa zaočkovanosť, ale efekt v nemocniciach nečakajme. Získať plnú imunitu si vyžaduje aspoň osem týždňov. „Takmer 83 percent z pacientov v nemocniciach nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,“ skonštatovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Lockdown pre všetkých je na spadnutie. S najväčšou pravdepodobnosťou ho vláda schváli na stredajšom rokovaní. Epidémiu už nevládzeme manažovať sami. Obraciama sa preto aj na Európsku úniu.

Domáce riešenia už nestačia

Minister v piatok priznal, že telefonoval s eurokomisárkou pre zdravotníctvo Stellou Kyriakidisovou. Tá nám dala ponuku na prevoz covidových pacientov do zahraničia v prípade, že by nemocnice museli vypnúť úplne všetku bielu medicínu. Ten čas nastal.

Podľa plánov má ísť o presuny do susedných krajín, ale v prípade potreby či dohody aj do iných štátov EÚ. Epidemická situácia sa na starom kontinente nevyvíja dobre. Susedné štáty pristupujú k prísnejším opatreniam. Nedá sa preto očakávať, že by prijali desiatky našich pacientov. Presun je navyše veľmi náročný a pacienti, ktorí ho zvládnu, sa musia starostlivo vybrať.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.