Buďte dobrí občania, ostaňte doma a vďaka nám neumriete, takto nám klamú, hovorí v rozhovore pre denník Štandard Jean-Luc Marion. Nedávno si vo Vatikáne prevzal Ratzingerovu cenu, ktorá sa považuje za Nobelovu cenu za teológiu. Štandardu prezradil, čo robil počas pandémie, aký je jeho prínos do teológie a aj to, ako sa má Joseph Ratzinger.

Francúzsky filozof a teológ Jean-Luc Marion získal Ratzingerovu cenu za rok 2020, no pre pandémiu si ju prevzal z rúk pápeža Františka až teraz spolu s tohtoročnými ocenenými. Bol žiakom popredných filozofov Louisa Althussera, Jacquesa Derridu a spolupracoval aj s Josephom Ratzingerom, neskorším pápežom Benediktom XVI. Člen Francúzskej Akadémie Jean-Luc Marion je odborník na Reného Descarta a známe sú jeho koncepty a knihy: Boh bez bytia a Esej o fenomenológii daru. Jeho myšlienky sme priniesli minulý rok v súvislosti s aktuálnym stavom kresťanstva a pandémiou, o čom sme hovorili aj v tomto rozhovore.

Po ceremónii odovzdania Ratzingerovej ceny ste spolu s ďalšími laureátmi za minulý i tento rok navštívili emeritného pápeža Benedikta XVI., po ktorom je cena pomenovaná. Ako sa mu darí?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.