Ak by sa konalo referendum o pripojení Kosova k Albánsku, kosovský premiér by hlasoval za. Albánci sú podľa neho jedným národom rozdeleným vo viacerých štátoch. Podobne argumentuje líder etnických Srbov v Bosne, ktorý sníva o zjednotení srbského národa. Americký záujem o región opadol, EÚ zas po rokoch nenaplnených sľubov už Balkánci neveria.

Myšlienka Veľkého Albánska, ktorá spočíva v spájaní území osídlených etnickými Albáncami do jedného celku, stále žije. Opäť ju oživil kosovský premiér Albin Kurti.

V rozhovore pre portál Monokol vyhlásil, že by v referende o zjednotení Albánska a Kosova hlasoval za. Na spojenie by podľa neho boli potrebné dva demokratické plebiscity v oboch celkoch.

Pripomenul, že Kosovo nevyhlásilo nezávislosť od Albánska, ale od Srbska a etnických Albáncov v regióne považuje za súčasť jedného národa.

Rovnaká myšlienka, iné načasovanie

Nie je to prvý raz, čo Kurti hovoril o zjednotení. Podobne sa vyjadril vo februári po víťazstve v parlamentných voľbách. Stojí na čele strany Vetëvendosje (Samourčenie), ktorá presadzuje okrem iného úzku spoluprácu EÚ a Kosova.

Kurti už raz vo funkcii bol, ale jeho vládu podľa Eduarda Kukana zvonku povalili USA pred koncom mandátu Donalda Trumpa, aby sa premiérom mohol stať proamerickejší Avdullah Hoti. Výsledkom bola naoko prelomová srbsko-kosovská dohoda krátko pred prezidentskými voľbami v USA.

Dôležité je však načasovanie. Slová o zjednotení tentoraz zazneli len päť dní pred plánovaným rokovaním albánskej a kosovskej vlády o užšej spolupráci vo viacerých oblastiach - to bude 26. novembra. Vrátane voľnejšieho pohybu osôb a tovaru skrz spoločnú hranicu a otvorenie nového hraničného priechodu Shishtavec.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.