Epidémia sa pri dodržaní hygienických opatrení v kostoloch nešíri. Naopak, duchovná služba mnohým ľuďom pomáha lepšie zvládnuť pandémiu. Na Slovensku však aj napriek tomu ideme vyháňať ľudí z kostolov.

Už počas prvej a druhej vlny pandémie sme na Štandarde napísali viacero textov venujúcich sa problematike zatvárania kostolov. Zdá sa však, že tento boj bude potrebné bojovať znova. Tak si skúsme pripomenúť základné fakty.

V prvom rade, je vedecky dokázané, že ak sa zachovajú hygienické pravidlá, tak v kostoloch sa nákaza nešíri. Tejto téme sme sa v Štandarde venovali najmä v článku, ktorý vyvracal jednotlivé argumenty o tom, že kostoly sú vysoko rizikovým miestom. V ňom sme ukázali, že kostoly sú nebezpečné len vtedy, keď sú plné a nedodržiavajú sa v nich protiepidemické opatrenia (ruky, odstup, rúško/respirátor). Taktiež sme v ňom ukázali, že na Slovensku sme nezaznamenali žiaden prípad hromadného šírenia koronavírusu v kostoloch (neviem ani o žiadnom prípade zo sveta, kedy by sa na náboženských zhromaždeniach, kde boli použité hygienické opatrenia, hromadne šíril koronavírus). A hlavne, ukázali sme v ňom, že návšteva kostola je nielen bezpečná, ale podľa viacerých štúdií môže byť aj zdraviu prospešná. Práve preto napríklad britská vláda nechala kostoly otvorené aj počas najtvrdšieho lockdownu.

Posledné týždne sa všetky vyššie spomenuté argumenty len posilnili. Aj napriek rýchlo sa zvyšujúcim počtom nakazených sme v kostoloch nezaznamenali žiaden prípad hromadného šírenia vírusu. Duchovná služba poskytovala mnohým v týchto neľahkých časoch útechu. Starí, mladí, tí, ktorí prišli o zamestnanie, dostali sa do finančných problémov, prípadne stratili svojich blízkych, nachádzali v kostoloch útechu, posilu a pokoj. A napokon, je tu Rakúsko. To má celoštátny lockdown, ktorý sa však netýka bohoslužieb. Rakúski veriaci smú ísť na omšu, či sú zaočkovaní, alebo nezaočkovaní. Musia len dodržiavať rozostup dva metre, vydezinfikovať si ruky a mať na tvári respirátor.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.