Včera sa skončila Novéna k Trnavskej Panne Márii, jedna z masovejších tradičných akcií na Slovensku. Trnavčania si ňou pripomínajú zázračný ústup moru, ku ktorému došlo v roku 1710.

Keď si minulý rok Milan Krajniak dovolil poukázať na potrebu útechy v týchto ťažkých časoch práve odkazom na trnavskú Novénu, z „tolerantného“ prostredia liberálnych politikov a médií sa mu dostala vlna pohoršovania, hejtov a posmeškov. Trnavčanov na začiatku 18. storočia vykresľovali ako nebezpečných šarlatánov, ktorí namiesto medicínskych prostriedkov bojujú s pandémiou modlitbami. Bola to dezinformácia. Nič nie je ďalej od pravdy.

Až keď už nič nepomáhalo

O tejto téme som vlani na jeseň pripravoval rozhlasovú reláciu a preštudoval som si dostupné materiály. Podľa všetkých dobových správ, ktoré sa zachovali, to bolo presne naopak. Trnavčania najprv použili v boji proti nebezpečnému moru všetky dostupné prirodzené prostriedky vrátane hygieny, uzavretých brán i (neúčinných) lockdownov. A hoci bojovali dlho, nič nepomáhalo. V úplnej bezmocnosti a bezradnosti si preto povedali: „Keď už sme všetky nástroje vyčerpali, pomodlime sa aspoň k nášmu trnavskému obrazu Panny Márie.“

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.