23. novembra, 06:26

Šéf Divadla bez domova: Covid je veľmi demokratický. Konečne sa všetci dostali na jednu úroveň

Šéf Divadla bez domova: Covid je veľmi demokratický. Konečne sa všetci dostali na jednu úroveňPatrik Krebs. Foto: archív Patrika Krebsa

„Som učiteľ a napriek tomu milujem byť v pozícii žiaka. Naučil som sa hlbšie, čo to znamená prežiť. Väčší odborníci na prežitie ako ľudia na ulici nie sú. Zároveň som sa naučil, čo to znamená chudoba. Veľmi veľa ľudí sa sťažuje, že sú chudobní alebo im niečo chýba, ale až pri nich som pochopil, v akom blahobyte žijem nielen ja, ale aj väčšina ľudí,“ hovorí riaditeľ Divadla bez domova Patrik Krebs.

Ste vyštudovaný herec na VŠMU, zároveň máte vyštudovanú aj španielčinu a mexickú kultúru. Prečo ste sa rozhodli ísť do takéhoto projektu? Mali ste k sociálnej oblasti blízko?

Nerozhodol som sa na základe vzdelania, ale veľmi mi to pri tom pomohlo. Napríklad aj štúdium jazykov, ktoré je o komunikácii a komunikácia je pri téme bezdomovectva úplne kľúčová. Mal som odjakživa šťastie, že som sa pohyboval v zdravom prostredí. V mojom ponímaní je zdravé prostredie to, že sa v ňom pohybovali rôzni ľudia. Či už to boli ľudia s mentálnym alebo telesným postihnutím alebo aj ľudia z iných krajín či z menšín. Môj najlepší priateľ na základnej škole bol Róm a vôbec sme to neriešili. Moja stará mama zasa pracovala v ústave pre mentálne znevýhodnenú mládež. Ako malé dieťa som ju tam navštevoval a mal som k tomu blízko.

Už viackrát ste sa v rozhovoroch vyjadrovali k tomu, čo dáva Divadlo bez domova ľuďom, ktorí v ňom účinkujú. Zaujímalo by ma, čo to dáva vám, keď spolupracujete s ľuďmi bez domova, hendikepovanými či po výkone trestu. Naučili ste sa aj vy niečo od nich?

Samozrejme, ak by som z toho niečo nedostával, tak by som to nedokázal robiť. Som učiteľ a napriek tomu milujem byť v pozícii žiaka. Naučil som sa hlbšie, čo to znamená prežiť. Väčší odborníci na prežitie ako ľudia na ulici nie sú. Zároveň som sa naučil, čo to znamená chudoba. Veľmi veľa ľudí sa sťažuje, že sú chudobní, alebo im niečo chýba, ale až pri nich som pochopil, v akom blahobyte žijem nielen ja, ale aj väčšina ľudí.

Naučil som sa od nich aj nebrať pretvárku tam, kde sa robí niečo, čo mám rád. Inými slovami, keď ľudia na ulici robia niečo, čo majú radi, tak to robia len preto, že to majú radi. Súvisí to aj s divadlom, oni ho robia iba pre to, že ho majú radi. A cítim, že to takto mám aj ja.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.