22. novembra, 06:20

Akoby ľudia v zasnení kráčali do katastrofy: Poslankyňa Lexmann pre Štandard o budúcnosti KDH a EÚ

Akoby ľudia v zasnení kráčali do katastrofy: Poslankyňa Lexmann pre Štandard o budúcnosti KDH a EÚ

Mrzí ma, že ma bývalý predseda KDH Alojz Hlina zavádzajúcim spôsobom osočuje, vraví europoslankyňa Miriam Lexmann.

Ako by vyzerala súčasná vláda, keby KDH pokorilo päťpercentné kvórum a na čele s Alojzom Hlinom by sa dostalo do parlamentu?

Veľa ľudí mi hovorí, že ich mrzí, že KDH nie je v tejto vláde. Aj ľudia mimo kresťansko-demokratických kruhov si myslia, že KDH patrí do parlamentu, lebo robí dobrú politiku. Rozhodne nejde len o kultúrno-etické témy. Tým, že má silné zastúpenie v regiónoch, pozná skutočné problémy ľudí. Náš predvolebný program hodnotili odborníci veľmi pozitívne. Súčasná vláda prebrala približne 70 percent len z nášho sociálneho programu, pričom sa ani nenamáhala text pozmeniť. Aj v ďalších častiach programového vyhlásenia vlády cítiť rukopis KDH.

Ide o program, ktorý vychádza z našich skúseností a na ktorom sme dlho pracovali. Zohľadňuje skúsenosti 31-ročnej strany – žiadnu takú stranu na Slovensku nemáme. Myslím si, že by sme vedeli vláde pomôcť realizovať tento program, pretože máme odborníkov a poznáme nepísané detaily. Mnohí predstavitelia súčasnej vládnej koalície, mnohí poslanci sú totiž bez politických skúseností. Prítomnosť KDH by podľa mňa priniesla stabilitu.

Ste si istá, že Hlina by priniesol stabilitu?

Na rozdiel od súčasných koaličných strán nie je KDH o predsedovi. Máme sedemtisíc členov, viac než dvesto starostov a primátorov a tritisíc miestnych poslancov. V strane máme demokratické procesy rozhodovania a predseda to musí rešpektovať. Priniesli by sme odbornosť, stabilitu, skúsenosti a možno aj ľudskosť, lebo by sme urobili všetko pre to, aby sa našiel kompromis medzi hádajúcimi sa stranami súčasnej koalície.

Alojz Hlina vás ostro kritizoval po tom, ako ste v europarlamente nehlasovali za rezolúciu kritizujúcu Poľsko pre stav právneho štátu. Zaradil vás do šíku spolu s Radačovským a Uhríkom. Ako sa pozeráte na takéto vyjadrenia?

Mrzí ma, že bývalý predseda sa znížil k tomu, že ma takýmto zavádzajúcim spôsobom osočuje. Prirovnanie, ktoré sa snaží podsunúť, je za čiarou. Naša rodina bojovala proti nacizmu, fašizmu a komunizmu aj za cenu života. Takéto vyjadrenia sú nešťastné, smutné a poukazujú na to, že konzervatívne spektrum je vnútorne nejednotné, hoci by sme zápas mali viesť úplne inde.

Pri výkone svojho mandátu vždy hlasujem podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Dlhodobo verejne komunikujem hodnoty, ktorými sa riadim. Hlasovala som na základe úprimnej snahy chrániť európsky projekt, preto som nepodporila tendencie rozširovať právomoci EÚ. Lebo to ide proti jej samotným základom.

Úplne sa tu stotožňujem s pohľadom experta na ústavné právo Mareka Šmida, podľa ktorého sa možno oprieť o argumentáciu týkajúcu sa právneho štátu, len treba právny štát jasnejšie definovať. Ako zdôrazňuje, „právny štát je nielen právnou štruktúrou, ale aj výsledkom konkrétnej kultúry, ekonomiky, politiky a hodnotového prístupu osobitne v každom štáte, ktorý je členom Únie, pričom tieto základné postoje určuje štátna ústava“. A dodáva, že jednou z hlavných úloh EÚ je chrániť právny štát, lebo je to jeden z pilierov Únie, ale ochrana sa nesmie zmeniť na záujmový tlak alebo stratu identity či potlačenie jedného pohľadu pre parciálny záujem.

Neobávate sa toho, že Hlina založí novú stranu? Nehrozí, že sa potom prepadnete pod hranicu päť percent?

Verím, že tak ako KDH od národných volieb postupne rastie, dokážeme získavať dôveru aj naďalej. Naše hnutie sa sústredí v prvom rade na vlastnú prácu, ale dôležité bude aj dokázať integrovať sily a robiť kroky, ktoré zabránia tomu, aby prepadli hlasy, ktoré sa hlásia ku kresťanstvu a konzervativizmu. Prvoradé je ponúkať konštruktívne riešenia a alternatívu odbornosti a rozvahy.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.