Každé ráno prosím, aby služba nejako ubehla, aby ju prežili pacienti aj ja. A aby som to zvládla. Hovorí v úprimnej výpovedi zdravotná sestra, ktorá sa stará o pacientov s ochorením COVID-19. Na jej žiadosť sme zachovali jej meno v anonymite. Podobne ako ďalšie aj ona začala bez prípravy. Nikto ich neprišiel vyškoliť, jednoducho z nich spravili Covid sestry.

Opíšte druhú vlnu. Ako prebieha na vašom oddelení?

Oproti prvej vlne to je niečo úplne iné. Prvá vlna bola tiež ťažká tým, že sme nevedeli, do čoho ideme a čo nás čaká. Nevedeli sme, aký ten vírus je, ako sa máme správať, obliekať, nikto nepoznal pomôcky. Zrazu všetko seklo, každý musel byť izolovaný, nemali sme ani žiadne zaučenie, kde by sme sa jeden druhému venovali a kde by nám niekto ukázal, ako sa oblieka ten overal. Všetko sme si museli hľadať samy buď cez YouTube alebo iné prostriedky. Ako si obliecť overal, ako sa dávajú pomôcky. Je napríklad veľmi dôležité, kde sa dajú okuliare, či pod vrchnú čiapku alebo spodnú. Museli sme sa všetko naučiť samy. Aj vyzliekanie bolo náročné, lebo sme nevedeli, kde sa človek dotkne, kde sa kontaminuje. Už prvá vlna bola teda náročná, ale nemali sme veľa pacientov. Len kým sme s nimi čakali na test, a ten bol negatívny, sme si všetci vydýchli, lebo sme nevedeli, kde sme sa dotkli, a či sme ten vírus nepreniesli na seba. Každý zrejme žil s tým pocitom: „Uf, dobre, že bol negatívny, lebo keby bol pozitívny, mám to aj ja." Lebo sme to obliekanie nemali dobre naštudované. Bolo to však oveľa ľahšie, lebo pacientov bolo menej, mali sme dvoch, troch, ktorí vyšli na druhý deň negatívni. Preložili sme ich na iné oddelenie a čakali sme na ďalších podozrivých.

Možno bolo chybou, že keď sa prvá vlna skončila, nič sa nedialo, neboli žiadne nácviky. Možno sme ich potrebovali, mali sme sa učiť obliekať, učiť sa, ako sa budeme správať, ak to budeme mať. Potrebovali sme, aby nás niekto preškolil, ale nás nepreškolil nikto, lebo si každý myslel, že žiadna druhá vlna nebude. To bola chyba, v nemocnici sme nemali nič také. Robili sa tie semináre, čo sa robia x rokov a stále sa opakujú, ale nič nové. A zrazu sa to začalo z jedného dňa na druhý kopiť, ale nikto s tým ešte nič nerobil, ani oddelenie nebolo presťahované. Zrazu z jedného dňa na druhý začali všetkých ľudí prepúšťať a to oddelenie sa opäť reprofilovalo na infekčné.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.