18. decembra 2020

Samozvaní ochrancovia francúzskych hraníc vlani za mreže, dnes sú bez viny

Samozvaní ochrancovia  francúzskych hraníc vlani za mreže, dnes sú bez vinyPríslušníci hnutia na francúzsko-talianskej hranici v apríli 2018. Foto: Twitter

Odvolací súd oslobodil troch členov francúzskeho protiimigračného hnutia Génération Identitaire. Pred dvoma rokmi hnutie protestovalo na francúzsko-talianskej hranici a chcelo brániť nelegálnym migrantom v jej prekročení. Nakoniec sa však nepreukázalo, že konali protiprávne. Informoval o tom denník Le Figaro.

Francúzske hnutie zorganizovalo v apríli 2018 na hranici rozsiahlu akciu. Desiatky členov a prívržencov Génération Identitaire v modrých bundách vytvorili reťaz a držali v rukách transparenty s nápisom „bránime Európu“. V nasledujúcich mesiacoch do pohraničného pásma na juhovýchode Francúzska chodievali v menších skupinách a „hliadkovali“.

Okrem kritiky ľudskoprávnych organizácií traja predstavitelia Génération Identitaire vrátane lídra a hovorcu zoskupenia čelili súdnemu procesu. Boli obvinení, lebo „vykonávali činnosť takým spôsobom, že mohli pôsobiť ako verejní činitelia“. V skratke, bundy vyzerali podobne ako uniformy a mali ich na sebe desiatky ľudí stojacich na hranici.

Táto problematika nie je ničím novým ani na Slovensku. Nosenie uniforiem bolo predmetom debát pri Slovenských brancoch, Slovenskej pospolitosti či pri ministrovi práce Milanovi Krajniakovi počas nedávneho celoplošného testovania.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.