AKTUALIZOVANÉ Najväčšie protesty zaznamenali v Holandsku, Rakúsku, Chorvátsku a Austrálii.

Na protestoch proti novým vládnym opatreniam v boji proti koronavírusu sa v sobotu vo Viedni podľa polície zúčastnilo približne 40-tisíc ľudí. Predošlé odhady boli výrazne menšie. Organizátori zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) dokonca hovoria o 100-tisícoch.

Demonštranti svojím pochodom narušili dopravu v celom centre Viedne a došlo k niekoľkým zatknutiam. Niektorí účastníci podľa medializovaných informácií hádzali na policajtov fľaše. "Atmosféra je vyhrotená," povedal policajný hovorca.

Rakúsko uplatní po rekordnom počte nových prípadov nákazy koronavírusom plošný lockdown, ktorý sa začne v pondelok a bude sa týkať zaočkovaných aj nezaočkovaných občanov. Oznámil to v piatok predpoludním kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown bude trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch.

Rakúska vláda zároveň oznámila, že od 1. februára 2022 začne v krajine platiť povinnosť byť zaočkovaný proti COVID-19 pre všetkých obyvateľov. Očkovanie treťou dávkou bude možné už po štyroch mesiacoch.

Podľa agentúry Reuters sa Rakúsko stane prvou krajinou v západnej Európe, ktorá túto jeseň znovu zavedie úplnú uzáveru s cieľom čeliť novej vlne pandémie, a zároveň pôjde o prvý štát, ktorý nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať.

Streľba policajtov v Rotterdame

V holandskom prístavnom meste Rotterdam po piatkových nočných násilnostiach hospitalizovali dvoch ľudí s vážnymi zraneniami po tom, ako polícia zasiahla pri protestoch proti pandemickým opatreniam.

Polícia použila aj strelné zbrane, pretože sa bránila proti výtržníkom, ktorí zakladali požiare a hádzali kamene a pyrotechniku do policajtov. Postrelení účastníci sú v nemocnici, majú zranenia na hlavách. Zranených bolo celkove sedem ľudí.

Rotterdamská polícia v sobotu na Twitteri podľa agentúry Reuters uviedla, že zatkla 51 ľudí, z ktorých polovica mala menej ako 18 rokov. Starosta mesta Ahmed Aboutaleb povedal, že protest sa zmenil na "orgie násilia". "Polícia bola nútená vyťahovať zbrane a dokonca strieľať priamo," povedal na tlačovej konferencii.

Holandský minister spravodlivosti Ferd Grapperhaus vo vyhlásení uviedol, že "extrémne násilie" voči polícii a hasičom v Rotterdame je "ohavné“. "Právo protestovať je v našej spoločnosti veľmi dôležité, ale to, čo sme videli včera v noci, bolo jednoducho kriminálne správanie," povedal Grapperhaus.

(viac…)
Najnovšie autorské články