Záchranný signál SOS vysielajú slovenské nemocnice hlavne pri zdravotných sestrách, možno sa nebude mať kto starať o nových covidových pacientov.

Problém je dlhodobý a teraz navyše pykáme za to, že z nemocníc odišli stovky zdravotníkov a oproti druhej vlne zvládnu obslúžiť menej lôžok. Ak sa na Slovensku hospitalizuje ešte zhruba tristo pacientov s covidom, dostaneme sa do humanitárnej krízy, varuje minister zdravotníctva.

Nemocnice kolabujúce pod náporom pacientov s COVID-19 kopírujú kraje s nízkou zaočkovanosťou – najhoršia situácia je v žilinskom, prešovskom a košickom kraji. Povedal to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) v piatok v relácii Braňo Závodský Naživo.

V nemocniciach leží 2 997 pacientov s potvrdeným covidom a 268 z nich potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. Podľa rezortu je vrchná hranica 3 200 covidových pacientov. „Ak túto hranicu pokoríme, zastaví sa celá plánovaná operačná činnosť a budú sa robiť len urgentné operácie – napríklad úrazy alebo vážne onkologické prípady,“ priblížil minister.

Lengvarský dal v utorok príkaz na obmedzenie bielej medicíny, teda plánovaných zákrokov. Reprofilizovať sa musia už aj špecializované ústavy, ktoré mali doteraz výnimku. Z preťažených nemocníc prevážajú pacientov tam, kde je situácia ľahšia. Čoskoro možno aj za hranice Slovenska – podľa rezortu je v hre prevoz pacientov do zahraničia.

Radšej zaplatíme presun, ako zvýšime mzdy zdravotníkom

Minister priznal, že telefonoval s eurokomisárkou pre zdravotníctvo Stellou Kyriakidisovou. Tá nám dala ponuku na prevoz covidových pacientov do zahraničia v prípade, že by nemocnice museli vypnúť úplne všetku bielu medicínu.

„Keď bude situácia taká, že pre covid by sme museli činnosť nejakej nemocnice zastaviť, radšej pacientov presunieme do zahraničia, aby sme uvoľnili priestor,“ povedal minister.

Išlo by vraj o presuny do susedných krajín, ale v prípade potreby či dohody aj do iných štátov EÚ. Epidemická situácia sa na starom kontinente nevyvíja dobre. Susedné štáty pristupujú k prísnejším opatreniam. Nedá sa preto očakávať, že by prijali desiatky našich pacientov. Ide skôr o symbolické gesto spolupatričnosti Únie.

Takto sa presúvali pacienti aj v druhej vlne. Lekárske odborové združenie vtedy kritizovalo, že jedna hodina letu štátneho špeciálu stojí viac než štyritisíc eur. Vhodnejšie by vraj bolo využiť tieto peniaze na mzdy v zdravotníctve, ktoré je dlhodobo personálne poddimenzované.

Lôžka by boli, ale o pacientov sa nemá kto postarať

Od začiatku roka odišlo zo systému približne 1 300 zdravotných sestier. Presný počet lekárov, ktorí opustili systém, nie je známy.

(viac…)
Najnovšie autorské články