Plošné a povinné očkovanie bolo do včerajšku v Európe nemysliteľné. Viaceré krajiny síce pristúpili na túto povinnosť pre zdravotníkov a niektoré stavy, ale až Rakúsko chce očkovať všetkých. Za odmietnutie dávky má hroziť v krajnom prípade odňatie slobody. Podarí sa Viedni tento návrh presadiť? A čo by znamenal?

Dianie posledných pandemických mesiacov naprieč celou zemeguľou nebolo len testom zdravotníctva, ale aj politiky a v našej časti sveta demokracie. Žiadna pandémia doteraz, dokonca ani AIDS, nevyvolávala na Západe takú polarizáciu ako covid. Preto tá polarizácia spoločností aj dopady na demokraciu.

Niektoré krajiny to zvládli relatívne lepšie, ďalšie (vrátane Slovenska) už menej. Nevyhli sa veľkému počtu obetí a ani aplikácii nie vždy rozumných celoplošných manévrov a opatrení. Raz tragických, inokedy skôr komických.

A tak sa dostavili aj povinné respirátory na prázdnych uliciach a rúška pre mŕtvoly, enormný tlak na podnikateľské segmenty netvoriace ohniská nákazy či mesačné karantény pre ľudí, ktorí boli zdraví, testovaní, očkovaní a ešte aj izolovaní naraz.

Lenže oblasť, do ktorej po novom vkročilo susedné Rakúsko, je už úplne iná úroveň. Je prvým slobodným štátom, ktorý uvažuje o povinnom očkovaní pre všetkých, ktorí nemajú zdravotnú výnimku.

Malé porovnanie. Na vrchole rebríčka najviac zaočkovaných krajín sveta sú štáty, ktoré vedia, ako donútiť obyvateľstvo očkovať sa.

V Singapure si za liečbu covidu v nemocnici platia neočkovaní náklady sami, na Kube sa už aj deti od 2 rokov očkujú domácimi vakcínami. Kuba chce úplnú zaočkovanosť dosiahnuť do konca roka, Spojená arabské emiráty zrejme ešte skôr.

Najbližšie je týmto krajinám zo slobodného sveta Portugalsko. A do toho prichádza Rakúsko.

Rakúsko chce totiž doslova o niekoľko týždňov uplatniť povinné očkovanie pre všetkých obyvateľov. Tým, ktorí ho odmietnu, hrozí sankcia alebo väzenie. Ešte raz a pomaly – väzenie. Výnimku majú mať iba tí, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu byť očkovaní.

(viac…)
Najnovšie autorské články