20. novembra, 06:15

Ako je to naozaj s ivermektínom?

Ako je to naozaj s ivermektínom?Foto: Štandard

Nie je to tak dávno, čo bol ivermektín, odčervovací prípravok proti ľudským aj zvieracím parazitom, hlavným objektom covidovo-kultúrnej vojny. Časť ľudí tvrdila, že ide o zázračný liek, ktorý chráni proti covidu ako žiadny iný prípravok. Správy o jeho účinnosti mala naschvál potláčať farmaceutická loby, ktorá si potrebovala nahrabať peniaze na vakcínach. Odporcovia ivermektínu sa, naopak, jeho užívateľom vysmievali, že sú zmanipulovaní hlupáci, ktorí do seba pchajú odčervovací prípravok pre kone. Zdá sa, že úplnú pravdu nemala ani jedna strana.

Scott Alexander je populárny americký bloger. Politicky je tradičný liberál, až libertarián. Na rozdiel od väčšiny svojich ideologických súputníkov sa snaží pristupovať k problémom a kontroverziám bez predsudkov. Vďaka tomu občas lezie na nervy progresívnym aktivistom.

Blog od roku 2013 do júna 2020 prevádzkoval pod názvom Slate Star Codex. Vtedy ho kontaktoval denník The New York Times s tým, že by o ňom rád napísal článok. Alexandrovou podmienkou bolo zachovanie anonymity, Scott Alexander je iba pseudonym. Argumentoval tým, že v normálnom živote je psychiater a bol by nerád, keby sa jeho pacienti dozvedeli niečo viac o jeho živote.

The New York Times mu dali najavo, že článok vyjde tak či tak s jeho pravým menom. Alexander v snahe tomu zabrániť radšej blog zmazal. Domnieval sa, že pokiaľ nebude blog, nebude ani článok. Tým len kauza nabrala na obrátkach.

Nejde o zázračný liek, ale

K Alexandrovým čitateľom patrili aj vplyvní myslitelia ako Steven Pinker, Jonathan Haidt alebo Peter Singer. V rámci tejto kontroverzie jeho pravé meno predsa len vyplávalo na verejnosť. Volá sa Scott Siskind, požiadal však svojich čitateľov, aby mu stále hovorili Scott Alexander.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.