Viacnásobná nórska premiérka a významná postava svetového ekologického hnutia Gro Harlem Brundtlandová skritizovala klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú. Prekáža jej Thunbergovej naratív, že každý je idiot a nikto nič nerobí. Expolitička tak nadväzuje na nedávnu kritiku, ktorú mladej Švédke adresoval nórsky minister pre životné prostredie či najväčšie periodikum v krajine.

Bývalá nórska premiérka Gro Harlem Brundtlandová, ktorá je v tejto škandinávskej krajine titulovaná aj ako „matka národa“, sa pridala do radu kritikov švédskej klimatickej aktivistky Grety Thunbergovej.

„Hovorí, že každý je idiot a že nikto z nich nič nerobí,“ citujú bývalú političku, ktorá pri tejto príležitosti vystúpila v podcaste magazínu The Economist, tamojšie noviny Dagbladet. Tie hovoria o "frontálnom útoku".

„Poukazuje na politických vodcov a hovorí, že všetci sú zlí. Mala radšej poukázať na lídrov, ktorí sú lepší ako ostatní. Povedať, že všetci sú zlí, vás nikam nedostane, pokiaľ nespustíte revolúciu,“ povedala Brundtlandová.

Sama je skôr realistkou a konštatuje, že keďže je na planéte až 200 štátov, nie je prekvapivé, že trvá celú generáciu, kým sa na niečom dohodnú. Samity, ktoré spejú ku konkrétnym politikám, hodnotí ako potrebné a považuje za dôležité, že kompromisy vedú proces smerom vpred.

Zaujímavosťou je, že sama expremiérka má k environmentálnym témam veľmi blízky vzťah a v tejto sfére uskutočnila viacero zásadných krokov, ktoré presahujú hranice Nórska.

(viac…)
Najnovšie autorské články