Poslanci vládnej koalície rozhodnú, či si ctia viac ústavu a deľbu moci alebo servilitu voči predsedom svojich strán.

Slovenský parlament by mal dnes hlasovať o novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Poslanci týmto hlasovaním rozhodnú o rovnováhe moci v našom štáte. Ešte stále sme parlamentná demokracia, rozhodujúcou zložkou moci je parlament, od neho sa odvodzuje vláda. Ak by táto novela prešla v podobe, ako ju navrhuje vláda, parlament by sa dostal do područia vlády. Ona by rozhodovala o predĺžení núdzového stavu, parlament by rozhodnutie exekutívy pri predlžovaní núdzového stavu schvaľoval až dodatočne, v termíne do 20 dní od rozhodnutia vlády.

Je to absurdné a neakceptovateľné. Príznačné je, že za tým nestojí viac, než lajdáctvo a povrchnosť súčasnej vlády, zvlášť jej podpredsedu Štefana Holého (Sme rodina). Ak ale dôjde k zmene, zodpovednosť nesú všetky štyri strany. A najmä poslanci parlamentu. Oni musia odhlasovať, či sa tu bude vládnuť dekrétmi alebo zákonmi.

Vyhlásenie núdzového stavu je zásadná vec, vláda získava mimoriadne právomoci, občania strácajú mnohé slobody a práva. Napríklad právo združovať sa a protestovať. To, že toto obmedzenie práv sa dnes nevynucuje tak, ako to umožňuje zákon, je jedna vec, ale ako to bude v budúcnosti, to dnes nevie nikto.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.