17. decembra 2020

Vláda stráca autoritu. Čo to bude znamenať pre post-covidový svet

Vláda stráca autoritu. Čo to bude znamenať pre post-covidový svetPredseda vlády Igor Matovič. Foto: Matin Baumann/TASR

Posol zlých správ. V tejto póze vystupovala vláda Igora Matoviča od marca pred ľuďmi najčastejšie. Práve táto skúsenosť jej môže pomôcť dovládnuť až do konca volebného obdobia.   

Vláda včera oznámila, že od soboty 19. decembra bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania. Minimálne do Silvestra. Vianoce budú tento rok ozaj zvláštne. Iba v úzkych rodinách, pre mnohým možno v samote. Budú bodkou za nevydareným rokom, ktorý sprevádzali obmedzenia vynútené šírením agresívneho vírusu.

Čo bolo v silách vlády? Mohla konať inak a prichystať nám krajší záver roka? Áno, prijímanie tohtoročných opatrení často sprevádzal zmätok, informačné zlyhania, nedôslednosť. Na druhej strane, ak sa pozrieme do okolitých štátov, v zásade išlo o rovnaký prístup, možno s výnimkou slovenského celoplošného testovania.

Vyhodnocujúc výsledky smerom k blížiacemu sa koncu roka zisťujeme, že dopady epidémie sú v Európe podobné. Ak sa pozrieme na konanie slovenskej vlády z nadhľadu, potom nepokazila viac ako vlády v blízkych štátoch. Jej úspechom je, že neskúsení ministri pod bremenom problémov, ktorých rozsah si pri nástupe do funkcií asi ani nevedeli predstaviť, sa nezlomili a neušli.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.