16. novembra, 17:04

Keď sa rozumná myšlienka spojí s populizmom. Na účet štátu

Keď sa rozumná myšlienka spojí s populizmom. Na účet štátuMinister financií a predseda OĽaNO Igor Matovič. Foto: Martin Baumann/TASR

Matovičov reformný návrh prichádza neskoro. Hoci v ňom možno nájsť podnetné návrhy, skôr čpie politickým populizmom. Akoby ho robili jeho ekonómovia pod zdvihnutou palicou.

Mala to byť daňovo-odvodová reforma. Ostalo pri daniach, odvody sa spomínajú málo, nejasne, a to môže byť kameňom úrazu. Istý je iba jeden zámer, že peňazí z odvodov – zatiaľ nevedno či sociálnych alebo zdravotných – bude menej a musí sa nájsť spôsob sanovania výpadkov. A to v čase, keď výdavky na zdravotníctvo praskajú vo švíkoch.

Mala to byť reforma, aké sa prijímajú v prvej polovici funkčného obdobia vlády. Už to tak nebude. Do konca roka sa nestihne nič, lebo predpokladané zmeny zákonov budú monumentálne. Diskusia sa presunie na rok 2022 a životaschopnosť reformného návrhu sa prejaví možno až pri prijímaní štátneho rozpočtu na rok 2023. Teda niečo vyše roka pred riadnymi voľbami, čo je na reformy už ozaj neskoro, lebo v takomto čase sa už vládne koalície zvyčajne rozglejujú. Napokon už predkladanie návrhov Igorom Matovičom bez predchádzajúcej diskusie v koaličnej rade a dávkovacia forma, akú používa šéf OĽaNO, už pripomína predvolebnú kampaň.

Mala to byť reforma, ktorá podľa vzoru vyspelých štátov presunie daňové zaťaženie práce na zaťaženie majetku. V tom by bola vyššia miera spravodlivosti a zároveň by sa podnietila ekonomická aktivita, zvyšovanie zamestnanosti a rast miezd. O tomto zatiaľ nepadlo ani slovo.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.