Minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil, že k zákazu vychádzania dôjde skôr, a to už v sobotu 19. decembra. Zatvoria sa všetky obchody s výnimkou tých, ktoré poskytujú základné potreby.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na stredajšej tlačovke po rokovaní vlády oznámil, že zo 60-tisíc PCR a antigénových testov urobených za utorok bolo až 8 tisíc pozitívnych, čo je rekord. 520 z toho skončí podľa ministra v nemocniciach a viac ako 100 z nich zomrie.

Krajčí uviedol, že k zákazu vychádzania dôjde skôr, a to už v sobotu 19. decembra. Zatvoria sa všetky obchody s výnimkou tých, ktoré poskytujú základné potreby.

„Vláda sa zhodla na tom, že zákaz vychádzania musí mať množstvo výnimiek. Vzhľadom na to apelujem, aby ho občania dodržiavali, a aby dodržiavali usmernenie vlády, a stretli sa maximálne s jednou ďalšou domácnosťou, a aby nedochádzalo k ďalším stretnutiam, pretože sviatky sú na to, aby sa vírus šíril v našich domácnostiach veľmi nebezpečné“.

Vláda neobmedzí cestovanie počas sviatkov. Ak sa opatrenia podarí dodržať, tak dôjde podľa ministra k zníženiu šírenia nového koronavírusu.

Opatrenia v skratke

Naďalej má byť povinné nosenie rúšok v interiéri aj exteriéri a platiť bude spomínaný zákaz vychádzania, tak ako na jar, ale samozrejme aj tentokrát s mnohými výnimkami. K tým bude patriť cesta do práce, na nákup potravín, liekov, drogérie a zabezpečenie základných životných potrieb. Výnimky sa budú vzťahovať aj na ľudí, ktorí zaopatrujú blízkych.

Povolené budú okrem ciest do práce a ďalších spomínaných aj cesty za rodinou, na výdajné miesta eshopov, na poštu, do bánk a podobne. Otvorené zostanú aj čerpacie stanice.

Spomedzi obchodov zostanú otvorené len tie, ktoré poskytujú základné potreby, ako sú potraviny, drogérie či lekárne. Otvorené budú len služby, ktoré sú nevyhnutné. Počet zákazníkov prítomných v jednom momente v predajni má byť obmedzený na jedného na 25 metrov štvorcových predajnej plochy.

Lyžiarske strediská mali doposiaľ rozbehnutú sezónu, ktorú odštartovali bez čakania na rozhodnutie vlády o opatreniach a zostanú aj napriek prvotným špekuláciám otvorené, keďže lyžovanie bolo označené ako individuálny šport, ktorý je možné vykonávať.

Rovnako ako lyžiarske strediská budú môcť byť počas zákazu vychádzania otvorené aj kostoly.

Zakázané budú všetky hromadné podujatia a oslavy, vrátane svadobných. Na krstoch či sobášoch sa bude môcť zúčastniť iba šesť osôb. Výnimkou sú pohreby.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.