17. novembra, 09:27

Čínsky disident: politická korektnosť v USA pripomína kultúrnu revolúciu Mao Ce-tunga

Čínsky disident: politická korektnosť v USA pripomína kultúrnu revolúciu Mao Ce-tungaAj Wej-wej. Foto: reprofoto/Youtube

Spojené štáty ohrozuje nebezpečná politická korektnosť. Vyjadril sa tak aktivista a bývalý politický väzeň Aj Wej-wej v rozhovore pre americkú verejnoprávnu televíznu sieť PBS. Uviedol, že podľa neho sú USA už teraz čiastočne autoritatívnym štátom, ktorý má viaceré paralely s kultúrnou revolúciou v Číne.

Americký verejnoprávny distribútor a televízna sieť PBS nedávno uviedli rozhovor s čínskym aktivistom, umelcom a bývalým politickým väzňom Ajom Wej-wejom. Ústrednou témou bolo vydanie Ajových pamätí s názvom Tisíc rokov radostí a smútkov.

Aktivista v knihe spomína na strety s vládnou mocou, ktoré ho prinútili odísť z Ríše stredu. Napríklad zatknutie a mesiace väzenia v roku 2011. Čínska komunistická strana ho podozrievala zo „subverzie štátnej moci“. Po prepustení dostal pokutu vo výške viac ako dva milióny eur.

Umelcovho otca, známeho básnika Aj Čchinga, svojho času poslali na prevýchovné nútené práce do provincie Sin-ťiang, niekedy známej aj ako Ujgursko či Východný Turkestan. Tá je dnes miestom pracovných, respektíve koncentračných táborov pre Ujgurov.

Redaktorka sa v tomto kontexte aktivistu približne v polovici rozhovoru pýta, či má západný svet nejakú zodpovednosť voči dodržiavaniu ľudských práv v Ríši stredu.

Kultúrna revolúcia

„Myslím si, že ak priveľa rozprávate, tak sú to len prázdne slová,“ hovorí aktivista a dodáva, že pokiaľ nebude Západ i prakticky vyžadovať dodržiavanie ľudských práv v Číne, tak sa nič nezmení. Nasleduje otázka na pasáže z jeho diela.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.