Nedávny klimatický samit v Glasgowe sa skončil fiaskom. V prijatom uznesení sa účastníci nedokázali dohodnúť ani na záväzku úplného ukončenia spaľovania uhlia, ale len na postupnom odklone od tohto neekologického paliva. Podobne to dopadlo aj s metánom, keď sa niektorí jeho veľkí producenti nepripojili k dohode o znižovaní jeho tvorby.

Málokedy súhlasím s marketingovou hviezdičkou, zelenou aktivistkou Gretou Thumbergovou, ktorá vyhlásila, že samit nič nedosiahol. „COP26 sa skončil. Tu je stručné zhrnutie: Bla, bla, bla,“ napísala na Twitteri. Vyzerá to tak, že dosiahnutie globálnej dohody na výraznom znižovaní skleníkových plynov je skôr v nedohľadne. Ak vôbec.

Greta Thunbergová na proteste v Glasgowe. Foto: TASR/AP

Obmedzenie tých necelých desiatich percent tvorby uhlíkovej stopy, ktoré majú na svedomí krajiny Európskej únie, síce pomôže, celosvetovo až tak veľmi nezaváži. Treba však priznať, že prepiate plány prijaté v Green New Deale sú skôr dôsledkom aktivistickej polohy „jadra“ európskeho spoločenstva. A pritom ich ekonomické a sociálne dôsledky zatiaľ nemajú žiadnu oporu v komplexnej štúdii uskutočniteľnosti, takže sa to celé viac podobá na zelené náboženstvo opreté o vieru ako na vedu podloženú faktami.

Dôležité bude najmä to, aký postoj zaujmú jednotlivé členské štáty Únie. Ich názory na zelenú očistu planéty, najmä na reálnosť stanovených cieľov a ich časový harmonogram, nie sú až také jednoznačné, ako stanoviská euroúradníkov a europoslancov, z ktorých mnohí žijú akoby zatvorení v slonovinovej veži. A vplyvom zdražovania energetických zdrojov a následne aj tovarov a služieb, čo určite vyvolá zvýšenú nespokojnosť medzi obyvateľmi, môžu národní politici svoje postoje ešte prehodnocovať.

Aj malé kroky môžu priniesť efekt pre životné prostredie

Jedno riešenie, na ktoré nie je potrebná akákoľvek dohoda politikov, sa však ponúka. Ale nie je práve populárne, pretože by znížilo daňové príjmy štátov, oklieštilo zisky korporácií a tiež o niečo limitovalo životnú úroveň obyvateľov. Navyše sa priamo dotýka súčasnej podstaty kapitalistickej ekonomiky, ktorou je mantra o trvalom raste hrubého domáceho produktu. Ale pomohlo by planéte, a to nielen v súvislosti so znižovaním tvorby skleníkových plynov, ale napríklad aj s čistotou ovzdušia, zlepšením ľudského zdravia, zníženou tvorbou odpadu či úsporou zdrojov.

(viac…)
Najnovšie autorské články