15. novembra, 08:43

200 eur a revolúcia, ktorá nebude

200 eur a revolúcia, ktorá nebudeIgor Matovič. Foto: Jakub Kotian/TASR

Matovič dal svojou nedeľnou tlačovkou frčku do nosa ministrovi Krajniakovi i ministrovi Naďovi.

Každé euro pre rodinu je dobré, ale problém so štedrou rodinnou politikou je, že niekedy to euro môže spôsobiť problémy. Napríklad rozklad rodiny a manželstva. To bol prípad prvej Matovičovej predstavy, ktorú avizoval pred pár mesiacmi, včera sa posunul k opačnému mantinelu.

Matovič navrhuje zvýšiť niektoré dávky: prídavok na dieťa o 5 až 25 eur mesačne, chce tiež zvýšiť daňový bonus pre pracujúcich rodičov o 24 až 47 eur na 70 eur na dieťa. Obidva tieto návrhy sú fajn, ide o posilnenie súčasného systému a rodinám pomôžu.

S Matovičovou „srdcovkou“ je to zložitejšie. Ide o 70 eur mesačne na služby zamerané na deti, podporu krúžkov a podobne. Tvári sa to bombasticky, ale až také bombastické to nie je.

Minister financií ako príklad včera uvádzal hudobné školy, vstup do divadiel a múzeí, športové krúžky. Ak niekto vie, koľko takéto služby stoja, musel sa usmiať.

Môj syn, ktorý chodí na dobrú hudobnú školu v Nitre, platí polročne 75 eur. Druhý syn hrá futbal na dedine, ktorý je zdarma. Do divadla teraz veľmi nechodíme, ale ani to nie sú vysoké náklady, o múzeách, kde sú často vstupy pre deti zdarma, to platí dvojnásobne.

Nebudem tvrdiť, že tie peniaze sa nedajú vyčerpať, hokej je rádovo drahší šport, elitnejšie futbalové kluby v mestách si tiež nechajú zaplatiť. Ale nemali by sme sa tváriť, že ide o podporu talentov v chudobných rodinách po krajine, pretože to nesedí. Podstatne lepšia podpora takýchto rodín sú dva vyššie nástroje, peniaze na ruku. Mimochodom, presne to funguje v spomínanom Poľsku (program 500+, čiže okolo 120 eur na dieťa bez viazania) alebo Maďarsku, ktoré Igor Matovič právom ocenil.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.