Týždeň rímskeho biskupa: Chudobným musíme vrátiť slovo, o ovocie bádania sa treba deliť

papa papa Pápež František odovzdáva Ratzingerovu cenu. Foto: Bohumil Petrík

Pápež František v Assisi apeloval na to, že „chudobným treba opäť dať slovo“. Držiteľom Ratzingerovej ceny povedal, že o „ľudské a duchovné dedičstvo sa treba deliť“. Je tu pravidelný prehľad pápežovho týždňa.

Pápež František v piatok opäť navštívil Assisi, ktoré preslávil obľúbený svätec – jeho meno sám nosí. Rímsky biskup v talianskom meste prijal núdznych v predvečer Svetového dňa chudobných, ktorý si cirkev pripomína v nedeľu. Pontifik povedal, že je načase, aby dostali chudobní opäť slovo, pretože ich požiadavky neboli príliš dlho vypočuté:

„Je načase otvoriť oči a uvidieť, v akom stave nerovnosti žije mnoho rodín. Je čas vyhrnúť si rukávy a prinavrátiť dôstojnosť vytvorením pracovných miest. Je načase byť opäť pohoršený tým, že hladujú deti, sú zotročené a ako nevinné obete každého druhu násilia končia ako stroskotanci. Je načase skoncovať s násilím na ženách, aby sa rešpektovali a nezaobchádzalo sa s nimi ako s tovarom. Je načase prelomiť kruh ľahostajnosti a znova objaviť krásu stretnutia a dialógu. Je načase stretnúť sa. Ak sa ľudstvo, ak sa my muži a ženy nenaučíme stretávať sa, dôjdeme k veľmi smutnému cieľu.“

František odovzdal cenu svojho predchodcu

Pápež František odovzdal prestížnu Ratzingerovu cenu víťazom uplynulého i aktuálneho ročníka. Vyzdvihol svojho predchodcu, po ktorom je ocenenie pomenované. Benedikt XVI. podľa neho dokázal šíriť svoju reflexiu a kultúrny dialóg všetkými smermi spoločne, pretože viera a cirkev sa pokúšajú hľadať pravdu:

„Plody bádania a umenia nedozrievajú náhodne a bez úsilia. Preto uznanie patrí zároveň dlhodobému a trpezlivému úsiliu, ktoré si vyžadujú, aby dosiahli zrelosť. Písmo Sväté nám hovorí o Božom stvorení ako o práci. Vzdávajme teda úctu nielen hĺbke myšlienok a spisov či kráse umeleckých diel, ale aj práci vynaloženej veľkoryso a vášnivo počas mnohých rokov na obohatenie nesmierneho ľudského a duchovného dedičstva, o ktoré sa musíme podeliť.“

Novinári majú ísť do hĺbky

Popri iných stretnutiach a prejavoch sa katolícky líder osobne prihovoril zvlášť vatikanistom, teda žurnalistom, ktorí denne sledujú Vatikán a pápeža. Na audiencii vo Vatikáne vyznamenal prácu dvoch z nich, Američana a Mexičanky. Pápež podčiarkol, že komunitu novinárov má rád, sleduje ich prácu, váži si ich a považuje ich za dôležitých. Dobrú žurnalistiku podľa neho vystihujú tieto slová: načúvať, ísť do hĺbky a informovať.

„Vaša misia je vysvetľovať svet, robiť ho menej nejasným, aby sa tí, ktorí v ňom žijú, menej báli a pozerali sa na ostatných s väčším vedomím a tiež s väčšou dôverou. Je to neľahká misia. Je náročné premýšľať, meditovať, ísť do hĺbky, zastaviť sa na zhromaždenie myšlienok a študovať súvislosti správy i to, čo jej predchádzalo. Ako dobre viete, riziko je v tom, že sa správami necháme prehlušiť namiesto toho, aby sme im dokázali dať zmysel. Preto vás povzbudzujem, aby ste si zachovali a pestovali zmysel pre poslanie, ktoré je na začiatku vášho rozhodnutia.“


Ďalšie články