V Ríme sa diskutuje o vatikánskych financiách, Ratzingerovej cene, konkláve aj o pápežovej piatkovej návšteve v Assisi, kde sa stretol s chudobnými. Vo Večnom meste sú na pravidelnej návšteve „ad limina“ biskupi z Českej republiky.

„Staré spôsoby viac nefungujú a v tejto situácii sa Vatikán v bolestiach prispôsobuje novej realite,“ komentoval spravodajca Financial Times z Ríma aktuálny megaproces v miništáte. Tento novinár sa venuje najmä talianskej politike a ekonomike a Vatikánu najmä vtedy, ak ide o škandály, čo je osud mnohých reportérov v metropole Talianska.

To však „čistí“ vatikanisti neraz kritizujú, lebo takíto spravodajcovia nemajú dostatočný prehľad o fungovaní katolíckej monarchie a nechtiac upadajú do zjednodušených hodnotení a rýchlych záverov. Zdržme sa teraz hodnotenia a počkajme si na ďalší vývoj celej kauzy.

Prebiehajúci megaproces s kardinálom Giovannim Angelom Becciuom a ďalšími obžalovanými v miništáte, ktorý sa týka pochybnej investície v Londýne, sa opäť dostal na titulky. Britský denník sa snaží vysvetliť súdne konanie vo videu s názvom Vatikánske peniaze. Financial Times však voči kardinálovi Becciuovi tendenčne očakáva prezumpciu viny a celý kontext ani možné interpretácie kauzy žiaľ nepokrýva.

Kardinál Angelo Becciu. Foto: TASR/AP
Najnovšie autorské články