10. novembra, 18:16

Zomrel spevák Miroslav Žbirka. Slovensko prišlo o hudobnú legendu

Zomrel spevák Miroslav Žbirka. Slovensko prišlo o hudobnú legenduMiroslav Žbirka. Foto: Miro Žbirka/FB

Spevák zomrel vo veku 69 rokov. Preslávil sa ako spevák a skladateľ. Mnohé jeho hity zľudoveli a patria do zlatého fondu slovenskej a českej populárnej hudby. Bol členom skupiny Modus či Limit. S Marikou Gombitovou a Jankom Lehotským vyhral v roku 1977 zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev. „Si v mojom srdci navždy,“ zareagovala na úmrtie kolegu jeho spevácka partnerka Marika Gombitová.

Smrť slávneho speváka potvrdil Rado Mešša, Žbirkov PR manažér, na základe informácií od manželky. „Bol hospitalizovaný so zápalom pľúc, ktorý sa skomplikoval,“ uviedol pre TASR.

Hudobník skončil pred mesiacom v nemocnici na infúziách. „Priatelia, dostihol ma nejaký zákerný bacil,“ napísal vtedy na Facebooku fanúšikom.

Miroslav Žbirka sa narodil 21. októbra 1952 v Bratislave rodičom Šimonovi Žbirkovi a Angličanke Ruth Galeovej, ktorí sa v roku 1943 zoznámili v Londýne. Mali troch synov – Jason, Tony a najmladší z nich bol Miro. Prvú gitaru zdedil po bratoch, prvé akordy ho naučil brat Tony. Chlapci na Gunduličovej ulici vedeli, že Mirova mama je Angličanka, tak dostal prezývku Meky. Tá s ním ide celý život.

Hudobné začiatky

Meky začínal svoju úspešnú dráhu, už keď mal 15 rokov. Byť známym už v šestnástich v tej dobe bolo malým zázrakom. Spolu s prvou zostavou Modusu, ešte pod názvom Modus Club, pravidelne koncertovali vo Véčku, ktoré bolo centrom hudobného diania.

V roku 1976 obnovili Žbirka s Jankom Lehotským skupinu Modus a prišla prvá, úspešná štvorročná etapa. V júni 1977 vyhrali Bratislavskú lýru so skladbou Úsmev. V roku 1977 mal Miro Žbirka na Lýre aj vlastnú skladbu Zažni, ktorej text mu napísal Ján Štrasser. Keď sa v Moduse začali kopiť rozpory, odišiel v roku 1980 aj s Lacom Lučeničom. Ešte s Modusom nahral v roku 1980 Žbirka aj prvú vlastnú platňu s názvom Doktor sen. Z nej je duet s Marikou Gombitovou V slepých uličkách.

Prvý slávik

Ako prvý Slovák vyhral v roku 1982 ocenenie Slávik, ktoré opakovane obhájil. Bol tiež víťazom ankety Spevák roka na Slovensku, od roku 2006 člen Siene slávy na Slovensku.

V júni 1983 vyhral Bratislavskú lýru so skladbou Nechodí. V tom čase vychádza tretí album s názvom Roky a dni, po ňom ďalšie albumy Nemoderný chalan (1984), Chlapec z ulice (1986), Zlomky poznania (1988) a K.O. (1990).

Jeho albumy vydávané od polovice 80. rokov dosahovali státisícové náklady. Absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí. Preslávil sa nielen ako hudobník, ale aj ako skladateľ.

Miroslav Žbirka si po boku Mariky Gombitovej zahral aj jednu z hlavných postáv v muzikáli Neberte nám princeznú, kde sa do pamäti divákov vryl svojím farebným svetrom a pesničkami, ktoré naspieval aj s Marikou. Medzi jeho najznámejšie skladby patrili Biely kvet, 22 dní, Atlantída, Prvá, Tri slová

Pokračoval v tvorbe

V rokoch 2002, 2004 a 2005 bol slovenským Zlatým slávikom.

V septembri 2007 vyšla jeho dvojkompilácia najväčších hitov s názvom 22×2. V závere októbra 2009 vydal nový štúdiový album s názvom Empatia. V apríli 2011 vyšiel na DVD filmový dokument Empatia v obrazoch alebo Londýn očami Mira Žbirku. Symphonic Album vydal 17. októbra 2011, ponúka tucet Žbirkových piesní nanovo nahraných v aranžmánoch so symfonickým orchestrom.

V auguste 2012 prišiel prvýkrát do slávneho londýnskeho štúdia Abbey Road. Nahral dve piesne Love Shines a In The Sun. K životnému jubileu – šesťdesiatinám – vyšiel 15. októbra 2012 Miro Žbirka – Complete Box. Mesiac nato vyšla životopisná kniha Čo bolí, to prebolí.

V októbri 2015 predstavil v Prahe aj Bratislave nový dvojalbum Miro, ktorý nahrával v londýnskom štúdiu Abbey Road. V apríli 2017 vydal singel a klip Voľný deň. V júni 2017 dostal ako prvý slovenský spevák Artist’s Mission Award / Hercova misia na filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach za účinkovanie vo filme Neberte nám princeznú. Tabuľku so svojím menom pripevnil na Most slávy. Jeho podobizeň zaradila Česká mincovňa do série Slavíci ve zlatě. 

Z prvého manželstva má dcéru Denisu. V roku 1988 sa oženil druhýkrát, s manželkou Katkou majú dcéru Lindu a syna Davida. Manželka mu zároveň robí aj manažérku.

Minulý rok v lete, 13. júla 2020, mal slovenskú premiéru filmový dokument Meky režiséra Šimona Šafránka. Snímka predstavuje Žbirku zblízka a vznikala takmer dva roky. RTVS odvysiela na počesť Miroslava Žbirku dokument Meky, ktorý si môžete pozrieť o 20:10 na Dvojke.

Reakcie po úmrtí

So zosnulým Miroslavom Žbirkom sa lúči aj speváčka Marika Gombitová. „Môj drahý Meky, veľmi mi budeš chýbať. Si v mojom srdci navždy. S láskou, Tvoja princezná,“ uviedla na sociálnej sieti Gombitová.

„Strohý výpočet úspechov a ocenení ani zďaleka neobsiahne všetky zákruty pútavého života Mekyho Žbirku, ktorý je príbehom večného gentlemana, ktorému učarovala hudba ešte skôr, než sa naučil čítať. Svoje prvé skúsenosti a lokálne úspechy Meky Žbirka získaval za hranicami dávno predtým, než sa mu podarilo presláviť sa vo vtedajšom Československu,“ doplnila oficiálna stránka speváka.

„Je to veľmi nečakané, prekvapujúce, šokujúce… Mal množstvo plánov – koncepty, nahrávanie albumov, skladanie nových pesničiek,“ komentoval predčasný odchod prvého slovenského Zlatého slávika PR manažér speváka Rado Mešša.

„Je to pre slovenskú hudbu obrovská strata, ale zostáva nám po ňom množstvo skvelých skladieb, ktoré nám ho budú navždy pripomínať,“ uviedol Mešša, ktorý sa naposledy s Mekym rozprával v septembri, keď mu vyšla nová verzia Modrého albumu na LP. „Hovorili sme si, že má dobrý zvuk, bavili sme sa aj o nových skladbách a básňach, ktoré by mohol do nich použiť. Boli to básne Kamila Peteraja a Joža Urbana,“ dodal Mešša.

Miroslav Žbirka bol a zostane legendou. „Vďaka jeho nadaniu znel slovenský pop aj v časoch hlbokého socializmu absolútne svetovo,“ napísala v súvislosti s úmrtím speváka a skladateľa Miroslava Žbirku prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Na Slovensku máme len málo autorov a interpretov, ktorí svojou hudbou presiahli svoju dobu. Slovenská hudobná scéna prišla o významnú legendu a charizmatickú osobnosť so špecifickým humorom,“ reagoval premiér Eduard Heger na sociálnej sieti. Správa o jeho úmrtí ho zarmútila a rodine vyjadril sústrasť.

„Spoznal som ťa ako talentovaného, ale zároveň pokorného človeka. Nasmiali sme sa veľakrát. Dnes ma zastihla zdrvujúca, smutná správa. Odchádza časť mojej mladosti, odchádza mi priateľ a odchádza pre nás všetkých veľký hudobný skladateľ, muzikant,“ skonštatoval predseda parlamentu Boris Kollár. 

Slovensko odchodom Mekyho Žbirku prichádza o výnimočného človeka. „Slovensko jeho odchodom stráca sprievodcu prvých lások i sklamaní. A hoci sám spieva, že čo bolí, to prebolí, tak táto strata len tak neprebolí,“ napísala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) k úmrtiu slovenského speváka a skladateľa.  

(haj, mak, tasr)

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.