10. novembra, 11:30

Pán minister, je to nechutné! Rektor českej univerzity žiada zastavenie novej očkovacej kampane

Pán minister, je to nechutné! Rektor českej univerzity žiada zastavenie novej očkovacej kampaneJeden z pripravených vizuálov na očkovaciu kampaň v ČR. Foto: Ministerstvo zdravotníctva ČR

Mŕtve telá covidových pacientov z fotiek novej českej očkovacej kampane sú za čiarou, myslí si rektor Vojtěch Petráček. Spoločnosti podľa neho viac uškodia a minú sa marketingovému účelu. Myslia si to aj niektorí odborníci.

V utorok Štandard písal o novej českej očkovacej kampani. Tá obsahuje reálne fotky mŕtvych alebo trpiacich covidových pacientov zhotovené na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Podľa registra zmlúv ich ministerstvo kúpilo od fotografa Lukáša Bíbu z vydavateľstva Economia. Jeho fotografie z druhej a tretej vlny covidu sú nominované v súťaži Czech press foto 2021.

Podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha je cieľom „prebudiť ľudí z letargie“ a ukázať im, že covid môže mať veľmi vážny priebeh či dôsledky. Vláda si od použitia fotografií sľubuje zvýšenie záujmu o očkovanie medzi dosiaľ nerozhodnutými ľuďmi.

Len plošne uškodí, nemotivuje nikoho, myslí si rektor

Rektor univerzity České vysoké učení technické (ČVUT) v Prahe Vojtěch Petráček napísal ministrovi otvorený list. Vyzýva ho na okamžité zastavenie kampane, ktorá je podľa neho „agresívna, nechutná a neetická“.

„Každý z nás, kto je vybavený empatiou a citom pre bolesť druhých, bude pri pohľade na kruté snímky z ARO [anestéziologicko-resuscitačného oddelenia, pozn. red.] trpieť. V mnohých vyvolá táto stresová expozícia posttraumatické stresové poruchy alebo depresie. Táto kampaň uškodí plošne našej spoločnosti a ako motivácia nezapôsobí,“ píše Petráček v otvorenom liste, ktorý v utorok publikoval spravodajský servis ČVUT.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.