10. novembra, 06:46

Za Miroslavom Cipárom. Spomína Ivan Šulík

Za Miroslavom Cipárom. Spomína Ivan ŠulíkFoto: Matúš Zajac
Ivan Šulík Kňaz a riaditeľ Spolku svätého Vojtecha.

Miroslav Cipár bol ľudsky nesmierne krásny a profesionálny umelec. Bola radosť s ním pracovať.

Čo viac si môže vydavateľ želať, ako mať dvorného ilustrátora a maliara takéhoto kalibru, na ktorého sa môže vždy absolútne spoľahnúť? A navyše, ak sa z tohto umelca stane aj priateľ?

S Miroslavom Cipárom sme začali spolupracovať v roku 2010, keď som viedol redakciu Katolíckych novín. Najskôr sme ho oslovili na rozhovor, neskôr pre nás urobil viaceré ilustrácie. Pokračovali sme aj po tom, ako som začal pôsobiť v knižnom vydavateľstve Spolok svätého Vojtecha.

Mojím snom bolo vydať niektoré diela klasickej svetovej literatúry a len s malou dušičkou som sa majstra spýtal, či by bol ochotný ilustrovať Exupéryho Citadelu. Po čase len tak mimochodom poznamenal, že jeho túžbou by ešte bolo ilustrovať Goetheho Fausta, a tým sa dokorán otvorili dvere k veľkému knižnému projektu.

Po veľkoformátovom Faustovi nasledovala Danteho Božská komédia a jedinečný cyklus uzatvorí o niekoľko dní Cervantesov Don Quijote, ktorého vydania sa už majster, žiaľ, nedožil.

No nešlo vždy len o veľké diela. Miroslav Cipár pripravoval – a nielen pre nás – aj množstvo „drobných“ ilustrácií, pričom sa ku každej jednej postavil s rovnakou vážnosťou ako k veľkému plátnu. 

Spolupráca s Miroslavom Cipárom bola nielen vysoko profesionálna, ale aj ľudsky nesmierne krásna. Nech nám prezentoval čokoľvek, vždy zaznela otázka, či to prijímame. Vždy bol pripravený obraz či ilustráciu prerobiť a nikdy ju nepustil z rúk, ak sám nebol s výsledkom spokojný. Spôsob, akým pracoval, nás všetkých učil pokore, poctivosti, pracovitosti.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.