Premiér: Robíme, čo je zodpovedné. Nové opatrenia majú byť aj poďakovaním zaočkovaným

premiér Eduard Heger Eduard Heger. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Robíme, čo je zodpovedné, aby sme porazili ochorenie COVID-19. Povedal to predseda vlády SR Eduard Heger na utorkovej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii a navrhovaným úpravám protipandemických opatrení. Dodal tiež, že opatrenia v rámci COVID automatu sú nastavené správne, avšak problémom je, že sa nedodržiavajú, preto je nutné pristúpiť k ďalším nariadeniam. Nové opatrenia majú byť tiež určitým poďakovaním zaočkovaným ľuďom, ktorí pomáhajú predchádzať preplneným nemocniciam a správajú sa zodpovedne.

Opatrenia obsahujúce osem hlavných bodov, ktoré v závere minulého týždňa navrhovalo konzílium odborníkov, už prediskutovala aj koaličná rada. Za rýchlu zhodu sa Heger koaličným partnerom poďakoval, pričom doplnil, že spoločné závery počas víkendu prepracovali do legislatívnych návrhov. Tie si v pondelok v rámci stretnutia na Úrade vlády SR premiér prešiel so zástupcami ministerstiev vnútra, spravodlivosti a zdravotníctva.

Výhody pre očkovaných a ľudí, ktorí covid prekonali

Jednou z predkladaných zmien, o ktorých sa bude rokovať na stredajšom zasadnutí vlády, je umožnenie zaočkovaným ľuďom navštevovať prevádzky ponúkajúce rôzne služby aj v čiernych okresoch. „Chceme pomôcť aj ekonomike, a keďže vidíme, že očkovaní nie sú ani zďaleka takí šíritelia, ako neočkovaní, tak je možné, aby mali prístup k prevádzkami aj v čiernych okresoch.

Na druhej strane je veľmi dôležité, aby prevádzkovatelia striktne dodržiavali tieto pravidlá a púšťali tam iba zaočkovaných alebo prekonaných do 180 dní od prekonania,” uviedol premiér.

Tvrdšie postihy

Zmeny sa podľa jeho slov zavedú nielen v COVID automate, ale aj v legislatíve, aby mali Polícia SR či Úrad verejného zdravotníctva SR voľné ruky a mohli pri kontrolách zasiahnuť. Týkať sa budú aj zamestnávateľov, ktorí môžu svojich zamestnancov pred nástupom do zamestnania skontrolovať a v prípade, že nie sú zaočkovaní, ochorenie neprekonali ani nemajú negatívny výsledok testu, môžu ich dvakrát týždenne testovať. V takom prípade musí testovanie zabezpečiť zamestnávateľ. Budú sa tiež sprísňovať pokuty pri útokoch na zdravotníkov.

Dávka v práceneschopnosti v súvislosti s ochorením COVID-19 zároveň klesne na rovnakú úroveň, ako je to pri iných ochoreniach. Dôvodom je aj to, že v minulosti nebola možnosť, ako sa efektívne brániť proti koronavírusovej infekcii, preto boli dávky vyššie, no teraz už existuje účinná a bezpečná vakcína.  „Sú tu mnohé iné choroby, ktorými dnes ľudia trpia a nemajú na výber. Či už sú to onkologické alebo rôzne iné choroby, takýto človek poberá štandardnú péenku. Preto sme sa rozhodli vrátiť dávku PN na štandardnú úroveň, pretože dnes už sa pred ochorením COVID-19 dokážeme chrániť, máme tu vakcínu, sme v úplne inej situácii, preto táto péenka bude zrovnoprávnená pre všetkých,“ vysvetlil Heger s tým, že sa už „nemôžeme prizerať tomu, že sa niektorí ľudia rozhodli byť nezodpovední a ohrozujú tých zodpovedných”.

Návrhy Konzília odborníkov

Návrhy predsedu vlády sú mäkšie ako tie, ktoré minulý týždeň navrhlo Konzílium odborníkov. Tie požadovali napríklad obmedziť pohyb neočkovaných v čiernych okresoch a zvážiť povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre vybrané skupiny obyvateľov podobne ako v iných štátoch Európskej únie. Konzílium taktiež odporučilo, aby z pandemickej PN, ktorá sa vypláca pri ochorení COVID-19, čerpali výhody len očkovaní ľudia.

Odborníci navrhujú aj ďalšie sprísnenia, napríklad používanie COVID pasov aj na chodenie do práce už od červených okresov a dôrazné odporúčanie home office tam, kde je to možné.

Zdravotníci vyzývajú na očkovanie

Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu sa v pondelok viac ako 1300 zdravotníkov z nemocníc postavilo za verejnú výzvu obyvateľom krajiny na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. V liste verejnosti zdôrazňujú, že do nemocníc sa dostávajú čoraz mladší pacienti a nemocnice musia pristupovať k obmedzovaniu takzvanej bielej medicíny.

„Lôžka, na ktorých ešte pred pár týždňami ležali pacienti s inými ochoreniami, obsadzujú pacienti s COVID-19. Aj keď sa veľmi snažíme, starostlivosť o pacientov s iným ochorením sa čoraz viac obmedzuje. Pribúdajú oddelenia a nemocnice, ktoré sú nútené odkladať plánované a odkladné zákroky. Je nás málo, pacientov je čoraz viac a my už prestávame vládať,“ poukázali zdravotníci.

(ste, sita, tasr)


Ďalšie články