Danka Moderdovská, na sociálnych sieťach známa ako zerowasterka, je mama, autorka ekoknižiek pre deti so širokým portfóliom sledovateľov na sieti TikTok. Prednáša o bezodpadovom spôsobe života a snaží sa motivovať Slovensko k osobnej aktivite pri ochrane našej planéty. Kedy si uvedomila, že planétu treba ochraňovať a začať žiť bez odpadu, prezradila v rozhovore pre Štandard. 

Váš internetový pseudonym je zerowasterka. Mnohí slovné spojenie zero waste poznajú, ale veľmi mu nerozumejú. Mohli by ste ho objasniť?

Zero waste je anglický názov, ktorý znamená nulový odpad. Nie je to len pojem, je to cieľ a životný štýl. Snaha o život tak, aby sme tvorili čo najmenej odpadu, ktorý nesmierne zaťažuje našu planétu.

Kedy ste si osobne uvedomili, že ochrana planéty je dôležitá téma? 

Vieme to všetci, veď vidíme, čo sa deje okolo nás. Ale také ozajstné uvedomenie prišlo u mňa až na dovolenke v Thajsku. More tam deň čo deň vyplavovalo nesmierne množstvá odpadu. Najmä plastového. Každý deň to tam čistili, ale na druhý deň to bolo rovnaké. Dostávali sme v hoteli denne aj päť plastových fliaš vody a keď som ju raz tak držala v rukách, uvedomila som si, že aj ja som toho súčasťou, tvorcom tohto problému. Odvtedy sa moje vnímanie a hlavne moje každodenné kroky zmenili.

Viedli vás už od malička k udržateľnému životnému štýlu?

Nie. V komunizme bola ochrana životného prostredia na vedľajšej koľaji. Nanajvýš sme zo školy išli vyzbierať odpadky. Ale ako ich netvoriť, o tom sa učíme až teraz. Preto sa o tom snažím hovoriť s mojím synom a viesť ho tak, aby to nielen robil, ale tomu aj rozumel. Naše každodenné kroky a rozhodnutia majú následky a bola by som rada, keby boli čo najmenej škodlivé pre našu planétu. 

Kde začať?

Nie je to ťažké. Stačí si povedať, začínam dnes. Na začiatok si zoberte jednu zmenu. Takú, o ktorej si myslíte, že ju zvládnete. Zamerajte sa napríklad na pitie. Noste si vlastnú fľašu na vodu. Všade. Do práce, do školy, na nákupy, na cesty vlakom, na prechádzku alebo do čakárne u lekára. Nekupujte zbytočne sýtené vody v jednorazových fľašiach. Takisto si môžete nosiť aj vlastný hrnček na kávu. Ušetríte veľa plastových pohárov. Chvíľu to trvá, kým na to pri odchode z domu prestanete myslieť. 

Na začiatok si zoberte jednu zmenu. Takú, o ktorej si myslíte, že ju zvládnete.

Potom ako si zvyknete, vyberte si niečo nové. Napríklad vyskúšať tuhý šampón. Ten sa dá kúpiť bez obalu alebo len v papierovom obale. Ušetríte tak planéte plastový obal, ktorý by ste vyhodili.

Alebo sa zamerajte na jedlo a snažte sa spotrebovať všetko. Veľa zvyškov sa dá ešte zužitkovať. Napríklad z jablkových šupiek a ohryzkov sa dá urobiť ocot. Z prezretých banánov muffiny, z mrkvovej vňate zasa pesto. Prípadne sa zamerajte na to, ako nakupovať len toľko, koľko naozaj spotrebujete a nakupovať potraviny v obaloch šetrnejších k prírode.

Kde končí odpad, ktorý vyprodukujeme?

Zmesový odpad končí na skládkach. V lepšom prípade v spaľovniach, ale tie máme na Slovensku len dve. Stále sa málo recykluje – a to je veľká škoda. Papier sa dá ešte spracovať, sklo a kovy taktiež. S plastom je to komplikovanejšie, ale aj tam už existujú technológie, ktoré určité plasty vedia znova použiť. Ale nie všetky.​ Žiaľ. Veľa odpadu sa však tvorí úplne zbytočne. Dá sa to aj inak a o tom nás učí zero waste. Ako netvoriť tento zbytočný odpad.

Prečo ste sa rozhodli písať knihy práve pre deti?

Bola to taká milá náhoda. Chcela som synčekovi vysvetliť, prečo sú mikroténové vrecúška pri nákupoch pre planétu škodlivé a prečo my používame vlastné látkové vrecká. Ako vysvetlíte trojročnému dieťaťu, čo je plast a mikrotén? Ako má pochopiť dobové problémy životného prostredia? Tak som mu začala hovoriť príbeh o planéte Zem, ako sa usmieva pri tých látkových vreckách a ako plače pri mikroténových. Z jedného príbehu bolo päť a knižka bola na svete. 

Danka Moderdovská. Foto: archív D. Moderdovskej

O čom sú vaše knihy? Koľko ich je? Plánujete ďalšie?

Knižka sa volá Planéta Zem sa usmieva a je o rodine Zelenkovcov, ktorí majú tri deti a všetci sa snažia robiť veci tak, aby sa planéta Zem usmievala. Každý príbeh v knižke sa opiera o realitu a približuje deťom témy zero waste a ako aj oni môžu chrániť našu krásnu planétu. Vydala som aj druhý diel a teraz práve príde na svet tretí. Deti si planétu a jej príbehy veľmi obľúbili, čo ma nesmierne teší.

Ako je možné v tejto problematike vzdelávať aj dospelých?

Pre dospelých o zero waste prednášam. Navštevujem firmy, organizácie, podujatia, kde prednášam a robím workshopy. Dospelí majú tú výhodu, že si môžu informácie alebo tipy ľahko nájsť na internete. Napriek tomu mám pocit, že je lepšie to vidieť ako čítať. Ľudia majú radi tipy, ktoré fungujú a sú jednoduché, pripravené na použitie, aby sa nemuseli predierať tisíckami informácií. Vidím pokroky, ktoré sa dejú,​ keď sa ľudia správne naladia.

Ľudia majú radi tipy, ktoré fungujú a sú jednoduché, aby sa nemuseli predierať tisíckami informácií.

Ako ste sa dostali k sociálnym médiám? V čom vidíte ich prínos?

(viac…)

Najnovšie autorské články