8. novembra, 06:57

Vyšehradská skupina je najdôležitejšia pre Maďarov, vyplýva z prieskumu. Poľsku je bližšia Litva ako Slovensko

Vyšehradská skupina je najdôležitejšia pre Maďarov, vyplýva z prieskumu. Poľsku je bližšia Litva ako SlovenskoSamit Vyšehradskej skupiny a Južnej Kórey v Budapešti, november 2021. Foto: TASR/DUNA/MTI-Zoltán Fischer

Vyšehradské štáty považujú odovzdávanie kompetencií do Bruselu za pravdepodobné a prínosné. Slováci by sa vzdali práva veta v zahraničnej politike. Litva a Maďarsko sú pre Poľsko bližšími a dôležitejšími partnermi ako Slovensko. Vyplýva to z komparatívnej štúdie realizovanej v štvorici stredoeurópskych štátov.

Aké sú trendy v zahraničnej politike V4 a jej jednotlivých štátov? V komparatívnej štúdii sa to pokúšala zistiť skupina analytikov, ktorí oslovili politikov, úradníkov, výskumníkov a novinárov vo všetkých štyroch štátoch. Niektoré odpovede vás možno prekvapia.

Pre tri štáty V4 je najdôležitejším partnerom Nemecko. Slovensko je výnimkou a najviac sa spolieha na Prahu. Slovenskí respondenti Nemecko a Francúzsko uvádzali až ďalšie v poradí. V rámci V4 sú najužšie väzby medzi Maďarskom a Poľskom.

Poľsko sa jednoznačne orientuje na väčšie štáty (Nemecko a Francúzsko), ktoré považuje za najdôležitejších partnerov. Respondenti Slovensko zaradili až na deviatu priečku, predbehli ho Litva, Švédsko, ale dokonca aj Holandsko a Taliansko. Väčšia poľských respondentov označila za najbližšie partnerské štáty Maďarsko a Litvu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.