7. novembra, 10:40

Ako sme oslavovali 7. november ako sviatok sviatkov

Ako sme oslavovali 7.  november ako sviatok sviatkovZ happeningu výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie na v Košiciach v roku 2002. Foto: Svätopluk Písecký/TASR

Vtedy sa všetko točilo okolo Sovietskeho zväzu a ich boľševickej revolúcie. Potvrdzuje to moja osobná skúsenosť z tých čias.

Ak by sme sa posunuli o pár desaťročí do minulosti a 7. november by pripadol na nedeľu, sviatočný deň by bol ešte sviatočnejší. Pripomenuli by sme si výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. V skutočnosti sa v tento deň odohral malý puč v Petrohrade, ktorý by ostal len ďalšou epizódou v pohnutých ruských dejinách, nebyť organizovaných a z Nemecka podporovaných boľševikov na čele s Vladimírom Leninom a Levom Trockým.

Mladšiu generáciu môže miasť, že v novembri sa oslovovalo výročie októbrovej revolúcie. Vysvetlenie je jednoduché. V Rusku vtedy platil starý kalendár ešte z čias rímskeho Ceasara a ten bol oproti gregoriánskemu posunutý o 13 dní. Preto jedným z prvých opatrení novej sovietskej vlády bol prechod na nový kalendár. Neskôr sa dokonca seriózne uvažovalo o zavrhnutí azbuky a prijatí latinky.

Problém s dátumami sa naplno nevyriešil ani po príklone Ruska, neskôr Sovietskeho zväzu k európskemu kalendáru. Po roku 1945 pribudol do zoznamu najvýznamnejších sviatkov koniec druhej svetovej vojny v Európe. Kým na Západe si ho pripomínali 8. mája, v komunistickom bloku, kam sa po roku 1948 dostalo aj Československo, sviatok pripadol na 9. mája.

Príčina? Mier podpísali skutočne 8. mája, ale bolo to tesne pred polnocou. Vtedy bol pre časový posun v Moskve už desiatky minút 9. máj. A tak Československo a jeho susedia združení v komunistickom bloku používajúci stredoeurópsky čas oslavovali sviatok podľa moskovského. Dátum oslavy sa zmenil až po páde komunizmu.

Ale späť k 7. novembru. Bol to sviatok sviatkov, deň, keď sa začali písať nové svetové dejiny. Československo sa ho po páde režimu v roku 1989 veľmi rýchlo zbavilo, v Rusku sa v modifikovanej forme oslavoval až do roku 2004. Tradícia bola silná, musel ho nahradiť 4. november, Deň národnej jednoty, keď si pripomínajú oslobodenie Moskvy od Poliakov z roku 1612.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.