8. novembra, 06:53

Ceny benzínu a nafty stále rastú, koniec zdražovania je ale pravdepodobne na dohľad

Ceny benzínu a nafty stále rastú, koniec zdražovania je ale pravdepodobne na dohľadFoto: TASR/AP

Pohonné hmoty sú najdrahšie za posledných sedem rokov. Ťažba ropy sa však postupne zvyšuje a jej ceny už klesajú. Zdražovanie benzínu a nafty bude ešte chvíľu pokračovať, no v blízkej dobe by mohlo skončiť.

V záplave informácií o všeobecnom zdražovaní sa možno venuje menšia mediálna pozornosť cenám pohonných hmôt. Na druhej strane si ich rýchly rast uvedomuje každý vodič, ktorý pravidelne tankuje. Ceny sú najvyššie od roku 2014.

V najbližších týždňoch bude zdražovanie benzínu a nafty zrejme ešte pokračovať. Úľava môže prísť koncom novembra, no s určitosťou to predpovedať nemožno. Ropa síce v minulom týždni o niečo zlacnela, do cien pohonných hmôt sa však cena ropy premieta až s určitým odstupom. Naviac sa zdá, že spotrebiteľské ceny sú pružnejšie smerom nahor a predajcovia sa s ich znižovaním nebudú ponáhľať.

Nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie

Aktuálne ceny sú naozaj vysoké, nejde však o historické rekordy. V rokoch 2011 až 2014 boli ceny ešte vyššie. Vyššie bola i cena ropy. Súčasné hodnoty okolo 80 dolárov za barel by boli v onom období považované za relatívne nízke – cena ropy bežne prekračovala 100 dolárov. Vyššie hodnoty sa pretým objavili len raz v histórii, v priebehu roku 2008.

Ceny pohonných hmôt musíme tiež vnímať v kontexte všeobecného vývoja ekonomiky. Hodnota peňazí v roku 2014 bola iná než dnes, nech už sa na to pozeráme optikou cien iných tovarov alebo miezd. Ak stál benzín pred siedmimi rokmi euro päťdesiat ako dnes, za jednu výplatu sme si ho mohli kúpiť menej. Nehovoriac o tom, že spotreba nových áut je nižšia než tých starších.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.