8. novembra, 09:20

Výskum: Emisie percenta najbohatších ohrozujú klimatické ciele najviac

Výskum: Emisie percenta najbohatších ohrozujú klimatické ciele najviacDemonštranti protestujú pred ministerstvom obchodu v Londýne 26. augusta 2021. Foto: TASR/AP

Ľudia z bohatšej vrstvy zanechávajú najvyššiu uhlíkovú stopu a najviac ohrozujú klimatické ciele. Uhlíková stopa jedného percenta najbohatších je totižto podľa výskumu 30-krát vyššia, než je potrebné na obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia.

Štokholmský environmentálny inštitút a Inštitút pre európsku environmentálnu politiku sa vo výskume zamerali na pôvod emisií oxidu uhličitého, ktoré vznikajú spaľovaním fosílnych palív. Zhromažďujú sa v atmosfére, čím prispievajú k vzniku takzvaného skleníkového efektu. Výsledkom sú podľa prevládajúceho názoru stúpajúce teploty na Zemi, výkyvy počasia, suchá, zvyšovanie hladín oceánov či šírenie invazívnych druhov vrátane tých, ktoré prenášajú nákazlivé choroby. Výsledky analýzy publikovali vedci počas stretnutia svetových lídrov na klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe. Informuje o tom BBC.

„Zdá sa, že malá elita má pri znečisťovaní voľné ruky,“ okomentoval Naftoke Dabi z neziskovej organizácie Oxfam, ktorá si dala výskum vypracovať.

Uhlíková stopa jedného percenta najbohatších je podľa výsledkov 30-krát vyššia, než je potrebné na obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia. Percento najbohatších tvorí každý, kto zarába viac ako 172-tisíc dolárov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.