Neustále nálepkovanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku ako partnera Smeru kvôli jeho sebaobrane paragrafu 363 či niektorých jeho kontroverzných rozhodnutí môže dopadnúť presne naopak, ako sa nazdávajú Žilinkovi oponenti. Paradoxne to zapadá do taktiky Smeru, presne tak, ako ju na poľovníckej chate opísal Robert Kaliňák.

Pomaly sme si na to zvykli. Každý politik alebo verejný činiteľ, ktorý nekoná „správne“, teda tak, ako to vyhodnotia politicko-mediálni morálni trendsetteri, je celkom určite v područí úhlavných démonických síl našej politiky.

Často sa takéto závery u nás robia proti logike. Motívy aktérov bývajú však často komplikovanejšie.   

Dlhodobo sa podsúva, že generálny prokurátor Maroš Žilinka zjavne nekoná na základe svojej právnej intuície, ale kdesi v pozadí sa už iste stal spojencom mafie a Roberta Fica, ktorí na neho musia mať nejaké páky. Pochybnosti nad Žilinkovým konaním sú často oprávnené, keďže nezriedka pôsobí účelovo či dokonca zvláštne, no vysvetľovať ich automaticky spojenectvom s Ficom a povestnou "mafiou," ktorá si zachraňuje krky, bolo bez akýchkoľvek dôkazov či prinajmenšom reálnych indícií prehnaným zveličením.

Doterajší komentátorský naratív o Žilinkovom pobrataní sa s Ficom sa rozbil práve na správach z poľovníckej chaty. Odposluchy ukázali, že politici Smeru síce vkladajú do Žilinkovho atómového kufríka zn. 363 veľké nádeje – čo je pochopiteľné, napokon, ako uznávajú chatári, „všetko je to dnes o Žilinkovi“ –, no z viacerých zverejnených rozhovorov je zrejmé, že sa im ku Žilinkovi napriek úporným snahám nedarí preniknúť.

Dnes už vieme, že Robert Fico sa síce kontaktovať Maroša Žilinku snažil, no bezvýsledne. Líder Smeru sa na nahrávkach sťažuje, že sa pred nimi generálny prokurátor úplne uzatvoril, izoloval a nekomunikuje. Na sms správy odpovedá (čítaj neodpovedá) „smajlíkmi“, Fico dokonca hovorí, že musel pribrzdiť a prestať vyvolávať na Žilinku nátlak. Gašpar mladší dokonca označil Žilinku za neúplatného.

(viac…)
Najnovšie autorské články