Bývalý finančný cár Vatikánu kardinál George Pell predstavil svoj Väzenský denník v talianskom Senáte a poskytol rozhovor súbežne pre tri talianske denníky. To rozprúdilo polemiku o financiách v cirkvi. Údajní nepriatelia kardináli George Pell a Giovanni Angelo Becciu vraj nepriatelia neboli. Roly sa vymenili a obžalobe dnes nečelí Pell, ale Becciu.

Vplyvný cirkevný hodnostár má príbeh hodný pozornosti. Falošne ho obvinili v rodnej Austrálii zo zneužívania, keď reformoval financie Vatikánu ako prefekt Sekretariátu pre ekonomiku. Odsúdili ho, no minulý rok ho Najvyšší súd oslobodil - po 400 dňoch, ktoré strávil vo väzení. Za obvinením mali byť odporcovia finančnej reformy v miništáte a vnútorný boj medzi niektorými stúpencami i odporcami reforiem. Objavili sa podozrenia o ovplyvňovaní svedkov. Pellov text, ako väzbu prežíval, sme publikovali aj v Štandarde.

Kardinál George Pell tiež presvedčivo zastáva konzervatívne pozície, čo spolu s tragédiou zneužívania v cirkvi prispelo k jeho obvineniu i odsúdeniu. Za jeho nepriateľa považovali vtedajšieho substitúta Štátneho sekretariátu Svätej stolice kardinála Giovanniho Angela Becciua. S ním práve prebieha proces pre pochybný nákup nehnuteľnosti v Londýne. Roly sa teda vymenili a obžalobe dnes nečelí Pell, ale Becciu, aj keď pre iný možný zločin.

Kardinál George Pell. Foto: TASR/AP

V rozhovore pre tri denníky pápežov exminister financií naznačil nezhody vo financiách miništátu, napätie vo vzťahu s kardinálom Becciuom, ktorý Pellovmu tímu zabránil vykonať kontrolu v štátnom sekretariáte. Pell nevie, kto stál za jeho obvinením, no opätovne Becciuovi zaželal spravodlivý proces. Za pokrok považuje, že už vieme, ako sa minuli mnohé peniaze na nákup v Londýne. Tento megaproces s bývalým číslom tri vo vatikánskej hierarchii sa nedávno odročil a pokračuje tento mesiac.

(viac…)
Najnovšie autorské články