Z trojice najvyšších ústavných činiteľov zarobila najviac prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá za minulý rok vykázala príjem vo výške 157 598 eur. Ak sa však domnievate, že je to v rámci štátnej a verejnej sféry najviac na Slovensku, mýlite sa.

Oveľa horšie ako prezidentka sú na tom obaja premiéri, ktorých malo Slovensko vo volebnom roku 2020. Peter Pellegrini priznal príjem 49 903 eur a jeho nástupca Igor Matovič mal 62 634 eur. Terajší predseda vlády Eduard Heger, ktorý pôsobil väčšinu minulého roka ako minister financií, zarobil 64 239 eur.

Súčasný šéf parlamentu Boris Kollár dopadol z trojice najvyšších ústavných činiteľov SR najhoršie, keď mu z výkonu verejnej funkcie prináležalo 37 585 eur. Okrem prezidentky nepatrí žiaden z týchto vrcholných politikov k najlepšie zarábajúcim verejným funkcionárom. Ani zďaleka. Pre komplexnosť sa patrí uviesť aj príjem najvyššieho predstaviteľa súdnej moci. Šéf Ústavného súdu SR Ivan Fiačan si vlani prišiel na 47 942 eur. Aj na jeho úrade je však viacero sudcov, ktorí zarábajú viac ako ich predseda.

Rebríček najlepšie zarábajúcich ľudí financovaných z verejných zdrojov však skresľujú práve vlaňajšie voľby do NR SR, po ktorých sa menila politická garnitúra. Po zmenových voľbách totiž pravidelne dochádza k postupnej výmene „svojich“ ľudí pôsobiacich na rôznych postoch v štátnej a verejnej správe, takže mnohí z nich neboli vo funkciách po celý rok. Pravdaže, netýka sa to činovníkov, ktorí sa zákonne volia na stabilné viacročné obdobia.

Štandard pri zostavovaní tohto rebríčka nebral do úvahy príjmy odborníkov pôsobiacich vo sfére biznisu štátnych firiem, čo je predsa len iný level. Rovnako doň nezaradil ani ľudí, ktorých štát využíva ako expertov v niektorých dôležitých oblastiach, ale podstatná väčšina ich zárobkov plynie z privátnej sféry či z pôsobenia v zahraničí. Nie sú v ňom ani ľudia, pri ktorých sme nedokázali dostatočne identifikovať, z čoho pochádzajú ich ďalšie príjmy. Ak by sa do celkového poradia zaradili aj tieto špičkovo zarábajúce osoby, rebríček Top 10 by to podstatne preosialo. Dokonca by sa zatriasla aj pozícia jeho lídra.

Pod rebríčkom uverejňuje Štandard aj zoznam funkcií, ktoré sú povinné odovzdať do 30. apríla každého roku takzvané písomné oznámenie, kde okrem príjmu musia napríklad deklarovať aj svoj majetok. Kurzívou sú vyznačené pozície, ktoré sme pri jeho zostavovaní nezohľadňovali.

Ako teda vyzerá rebríček Top 10 najlepšie zarábajúcich verejných funkcionárov po takejto selekcii.

1. Peter Kažimír, guvernér Národnej banky Slovenska (NBS)

Celkové príjmy za rok 2020: 249 195 €

z toho:

z výkonu verejnej funkcie člena Bankovej rady NBS: 54 000 €

z inej činnosti: 195 195 €

V roku 2020 pôsobil ako guvernér NBS.

Peter Kažimír. Foto: TASR/Jaroslav Novák

2. Ľudovít Ódor, viceguvernér Národnej banky Slovenska

Celkové príjmy za rok 2020: 217 993 €

z toho:

z výkonu verejnej funkcie člena Bankovej rady NBS: 54 000 €

z inej činnosti: 163 993 €  

V roku 2020 pôsobil ako viceguvernér NBS.

Ľudovít Ódor. Foto: TASR/Jaroslav Novák

3. Karol Mrva, výkonný riaditeľ NBS pre riadenie rizika, vysporiadanie bankových operácií, platobné systémy a peňažnú hotovosť

Celkové príjmy za rok 2020: 189 730 €

(viac…)
Najnovšie autorské články