1. novembra, 22:42

Spojené štáty vydali najvyššiu výstrahu pred cestovaním na Slovensko

Spojené štáty vydali najvyššiu výstrahu pred cestovaním na SlovenskoTestovanie na COVID-19 v Míchalovciach. Ilustračné foto: TASR/Roman Hanc

USA vydali výstrahu pred cestovaním na Slovensko, do Ruska a Belgicka vzhľadom na veľmi nepriaznivú epidemiologickú situáciu v týchto troch európskych krajinách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko, Belgicko a Slovensko boli v rámci klasifikácie amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) preradené do skupiny štátov sveta s „veľmi vysokou“ úrovňou šírenia nového koronavírusu. Všetkých obyvateľov USA ĆDC vyzvalo, aby do uvedenej trojice krajín – a ďalších zhruba 80 štátov a teritórií sveta – radšej vôbec necestovali.

Ak už tam musia nevyhnutne cestovať, mali by byť pred cestou už plne zaočkovaní. „Vzhľadom na súčasnú situáciu na Slovensku aj plne zaočkovaným cestovateľom hrozí riziko nákazy a šírenia nových variantov koronavírusu,“ uvádza sa v cestovnom varovaní týkajúcom sa SR, ktoré je identické pre všetky krajiny v tejto skupine. Do najvyššej 4. kategórie bola najnovšie preradená aj západoafrická Burkina Faso.

Spomedzi susedov Slovenska sú aktuálne v 4. kategórii CDC len Rakúsko a Ukrajina. Maďarsko, Poľsko a Česko sú zatiať v 3. kategórii s „vysokým“ šírením vírusu, kde boli doposiaľ aj SR, Rakúsko a Ukrajina. Vo varovaní CDC sa ďalej uvádza, že Američania prichádzajúci do SR by mali dodržiavať všetky tam platné epidemiologické odporúčania a pravidlá vrátane nosenia rúšok a dodržiavania fyzických rozstupov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.