2. novembra, 06:53

Nový pakt medzi Gréckom, USA a Francúzskom odrádza Turecko od agresie

Nový pakt medzi Gréckom, USA a Francúzskom odrádza Turecko od agresieŠtátny tajomník Antony Blinken a grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias odchádzajú po podpise obnovenia dohody o vzájomnej obrannej spolupráci medzi USA a Gréckom na ministerstve zahraničných vecí vo Washingtone v októbri 2021. Foto: TASR/AP
Burak Bekdil Patrí medzi najvýznamnejších tureckých novinárov. Po Erdoganových čistkách bol v roku 2017 prepustený z denníka Hürriyet, pre ktorý pracoval 29 rokov. Je spolupracovníkom inštitútu Middle East Forum.

Ankara považuje nové grécke dohody za hrozbu pre mier a stabilitu v regióne.

Vznikajúci vojenský pakt v rámci NATO, ktorý spája spojencov Grécko, Spojené štáty a Francúzsko, je zlou správou pre Turecko. Teda pokiaľ má jeho prezident Recep Tayyip Erdogan v úmysle podnecovať napätie v Egejskom a Stredozemnom mori čoby súčasť svojej stratégie pred prezidentskými voľbami v roku 2023.

V posledných mesiacoch urobila grécka diplomacia na zložitej šachovnici zvanej Egejské more niekoľko šikovných ťahov. Tieto kroky spolu s čoraz naliehavejšími problémami Turecka doma a na zahraničných frontoch obmedzia Erdoganovu agresiu len na „agresívnu rétoriku“ a vylúčia „agresívne akcie“.

Grécko a Francúzsko začiatkom októbra podpísali strategickú vojenskú dohodu, na základe ktorej Grécko kúpi od Francúzska tri najmodernejšie fregaty triedy Belharra a tri korvety triedy Gowind. Dodávka týchto plavidiel, ktoré sú modernejšie ako všetky ostatné plavidlá gréckeho námorníctva, sa má začať v roku 2024. Ide o časť akvizície v hodnote niekoľkých miliárd eur. V strategickej časti dohody sa uvádza, že Francúzsko príde Grécku vojensky na pomoc (a naopak) v prípade útoku tretej krajiny – aj keď bude útočník súčasťou aliancie NATO. To znamená počítanie s Tureckom bez toho, aby bolo priamo menované. Grécky parlament tento dokument 7. októbra ratifikoval.

Dohoda vyvolala v Ankare poplach. Turecko ju odsúdilo, podobne ako aj „maximalistické požiadavky Grécka“ a uviedlo, že dohoda je hrozbou pre mier a stabilitu v regióne. Ankara však neuviedla, prečo Turecko nikdy nie je hrozbou pre regionálny mier a stabilitu, keď nakupuje fregaty, ponorky a iné námorné platformy. Naopak, oficiálne turecké zdôvodnenie nákupu rakiet zem-vzduch S-400 ruskej výroby bolo, že „každý suverénny národ by mal mať slobodu kúpiť si každý zbraňový systém podľa vlastného výberu“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.