Bývalý riaditeľ televízie Markíza obžalovaný Pavol Rusko je práceneschopný potom, ako mal byť v pondelok (14. 12.) napadnutý. Bol ošetrený v ružinovskej nemocnici a prepustený a od utorka je práceneschopný. Uviedla to na úvod verejného zasadnutia Najvyššieho súdu SR v kauze televíznych zmeniek predsedníčka senátu.

NS SR bolo doručený v utorok ráno list, že o stave Pavla Ruska informovala v pondelok večer obhajcu Mareka Paru manželka obžalovaného. Pavol Rusko má zranené oči a dýchacie cesty. V tomto prípade už bolo podané trestné oznámenie voči neznámemu páchateľovi.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta krátko pred začatím zasadnutia médiám uviedol, že informácie o hospitalizácii Pavla Ruska. ho „neprekvapujú, neverí na náhody a že senát musí konať“. Na odvolacie konanie zatiaľ eskortovali obžalovaného a neprávoplatne odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera. Para navrhuje vzhľadom na aktuálny stav, aby vec Pavla Ruska. vylúčil senát na samostatné konanie a v nej v utorok a v stredu (16. 12.) rozhodoval. Od Pavla Ruska nemá písomný súhlas na pojednávanie v neprítomnosti.

Súdny proces

Senát 4T v zložení Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková na zasadnutí rozhoduje o odvolaní voči februárovému rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Zasadnutie je naplánované v súlade s protiepidemiologickými opatreniami a s obmedzeným vstupom verejnosti, médií. Prebieha za prísnych bezpečnostných opatrení.

Senát ŠTS predsedu Emila Klemaniča odsúdil dvojicu 27. februára na 19-ročný trest odňatia slobody. Marian Kočner dostal aj peňažný trest 10.000 eur. Obaja požiadali po záverečnom slove o konanie v neprítomnosti, a tak si rozsudok osobne nevypočuli. Prokurátor pôvodne požadoval pre obžalovaných 20-ročný trest odňatia slobody.

Lipšic a Šanta Ruskovi neveria

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta a aj advokát Daniel Lipšic spochybnili v utorok pred senátom Najvyššieho súdu (NS) SR aktuálnu práceneschopnosť obžalovaného.

Podľa Šantu mu tento stav pripomína podobné situácie na NS SR, keď dochádzalo k obštrukciám. „Obžalovaný sa má večer pred pojednávaním chrániť pred nástrahami. Nenachádzam v stanovisku lekára, aby tam bolo konštatované, že stav Pavla Ruska je ohrozený,“ povedal Šanta.

Ospravedlnenie nebolo vykonané riadne. Výnimočne však na krátky čas súhlasí s návrhom obhajcu obžalovaného Mareka Paru, aby NS SR konal len vo veci Kočnera a vec Ruska v kauze falšovania televíznych zmeniek vylúčil na samostatné konanie.

Obhajca poškodenej televízie Lipšic zdôraznil, že práceneschopnosť Ruskovi vystavil MUDr. Peter Lipták, ktorý už v minulosti počas konaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vystavil Ruskovi spornú práceneschopnosť pre problémy s chrbticou.

„Toto ospravedlnenie nespĺňa podmienky. Ide o predvianočnú obštrukciu obžalovaného,“ vyhlásil Lipšic. Požiadal predsedníčku senátu NS SR, aby vydala príkaz na zatknutie obžalovaného, aby mohol klásť otázky znalkyni počas verejného zasadnutia naplánovaného na utorok a na stredu (16. 12.). NS SR sa o návrhoch procesných strán odobral poradiť a vyhlásil krátku prestávku.

(TASR)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0